Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?


0

Zorunlu Trafik Sigortası, Türkiye’de trafikte gezen tüm motorlu taşıtlar için adından da anlayacağınız üzere yaptırılması zorunlu olan bir sigorta türüdür. Zorunlu Trafik Sigortasıyaptırmayan araçlar, trafiğe çıkamaz ve çıkmaları durumunda araçları trafikten men edilir. Bu durumun çeşitli cezaları vardır. Bu sigorta yalnızca Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde geçerlidir ve ülkemizi kapsar. Peki bu zorunlu sigorta nedir? Yaptırılmazsa ne olur? Cezaları nelerdir?

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Trafiğe çıkan tüm araçların yaptırmak zorunda olduğu bir sigorta çeşididir. Ancak bu sigorta yapılan aracı değil, kaza anında karşı tarafta oluşan maddi ve bedeni zararları karşılayan bir sigorta türüdür. Zorunlu trafik sigortası, kaza yaptığınız anda meydana gelen zararınızı karşılamaz. Sizin zararınızı karşılayan Kasko‘dur.

Trafik sigortası yaptırmamış olanlar veya süresi dolduğu halde yenilemeden trafiğe çıkmaya devam eden araçlar trafikten men edilir, halk arasındaki tabiri ile araç bağlanır. Tüm araç sahipleri bu sigortayı yaptırmak ve devamındaki işlemleri de takip etmek zorundadır. Trafik Sigortası her araç için ayrı ayrı yapılır ve her sene de yenilenmesi zorunludur. Araç sahipleri de tüm bu işlemlerden sorumludur.

Bu işlemlerin takibini yapmayan araç sahiplerinin araçları emniyet otoparkına çekilir. Elbette bu süreç içinde ne kadar çok beklerseniz o kadar zararlısınız. Sigorta yaptırmadan geçirdiğiniz süre boyunca gecikme zammı ve otopark parası gibi ücretler cebinizden çıkmak zorunda olacaktır.

Trafik Sigortası Neleri Karşılar?

Trafik Sigortası, kazalarda meydana gelen yaralanmalar, ölümlü kazalar ve maddi hasarları karşılar. Ancak karşılayacağı oranlar her sene değişiklik gösterir. Ayrıca sigorta yaptırdığınız poliçenin şirketi de farklı durumları karşılayıp, farklı durumları karşılamıyor olabilir. Bunun için sigorta yaptırırken haklarınızı iyi araştırmalı ve öğrenmelisiniz.

Kazada herhangi bir can kaybı yaşandığı taktirde ölen kişinin yakınlarına belirli miktarlarda para ödenir. Bu para, yaralanarak hastanede yatan kişiye ödenen paradan daha farklı bir tutar olacaktır. Bu tutarlar her sene değişiklik gösterdiği için poliçeleri iyi araştırmalısınız.

Zorunlu Trafik Sigortası‘nın genel özeti bu şekildedir. Trafik sigortası karşı tarafın zararını karşılıyor, yaptırmama gerek yok diye düşünüyorsanız yanılyorsunuz.

Bu sigorta zorunlu!

 

Kaynak: https://www.finans20.com/zorunlu-trafik-sigortasi-nedir/


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir