TC Kimlik İle Bankadan Para Çekilir Mi?


0

ATM ve banka şubelerinden para çekmenin çeşitli yolları vardır. Özellikle son dönemlerde teknolojinin ve cep telefonlarının hayatımızın tam ortasında yer almasıyla beraber bankacılık işlemleri de bir o kadar kolaylaştı. Bankaya gitmeden bir çok işlemimizi internet bankacılığı ve bankamızın mobil uygulaması üzerinden gerçekleştirebiliyoruz. Peki TC Kimlik ile para çekme nasıl olur? TC Kimlik no ile para çekebilir miyiz?

TC Kimlik ile para çekme

Bilinenin aksine, TC kimlik numaramız ve kimliğimiz yanımızda ise, kartımız olmadan bankadan para çekebiliriz. Yani en yakındaki banka şubenize giderek, kimlik bilgileriniz ile hesabınızdan dilediğiniz tutarı çekebilirsiniz. Ancak kimlik kartı görmek isteyeceklerdir. Kimlik kartınız yanınızda olmadan para çekmeniz mümkün olmayabilir.

Aynı anda, ATM’lerden de bu işlemi yapabilirsiniz. Bildiğiniz üzere ATM karşısına geldiğinizde, ATM’lerin belirli menüleri bulunuyor. Türkçe kartsız işlemler menüsünden TC Kimlik bilgileriniz ile para transferi yapabilir ve hesabınıza gelen parayı çekebilirsiniz. Bankanız bu işlemleri yapabilmeniz ve para çekebilmeniz için sizden ek bilgiler isteyebilir. Örneğin, parayı çekerken size bir SMS gönderip bu işlemi doğrulamanızı isteyebilir. Cep telefonunuzu yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz.

 

Telefon ile gönderilen parayı kartsız çekme

Artık, cep telefonumuz üzerinden de para transfer işlemleri gerçekleştirebiliyoruz. Bu işlemlerin genel adı da CepBank ve Cebe Havale olarak geçiyor. Cebimize gelen parayıda kartsız olarak TC Kimlik numaramız ve gelen SMS şifresi ile çok kolay bir şekilde çekebiliriz. CepBank ve Cebe Havale işlemleri için ilgili makalelerimizi okuyarak bilgi edinebilirsiniz. Cebe Havale işlemleri normal para transferi ile aynıdır.

 

Hesap kartınız yanınızda olmadan, ATM ve Banka şubelerinden para çekebilirsiniz. Bankanız sizden sadece SMS doğrulaması gibi ek yöntemlerde doğrulama yapmanızı isteyebilir. Ancak bazı durumlarda ve bazı bankalarda hesap kartınız yanınızda olmadan ATM’den kartsız para çekme işlemi yapılmıyor. Kullandığınız bankanın internet sitesinden ATM işlemlerini inceleyebilir ve bu şekilde para çekmenize izin verip vermediğini kontrol edebilirsiniz. Cep Bank işlemleri ise tamamen kartsız olarak yapılmaktadır.

 

Ekleme (13 Nisan 2018): TC Kimlik ile ATM’den para çekebilmek için herhangi bir banka hesabına ihtiyacınız yoktur. Banka hesabı olan farklı bir kişi sizin cep telefonu numaranıza para ve şifre gönderebilir. Siz bu şifreyi kullanarak ATM’den para çekebilirsiniz. Ayrıca bankada hesabınız var ve kartınızı kaybettiyseniz de ATM’lerin kartsız işlemler menülerini kullanarak kolaylıkla hesabınıza erişebilir ve para çekebilirsiniz.

Kaynak: https://www.finans20.com/tc-kimlik-ile-bankadan-para-cekilir-mi/


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir