Taşıt Kredisini Ödeyemezsek Ne Olur?


0

 

Araçlar günümüzde lüks olmaktan çıkıp, temel bir ihtiyaç haline gelmiştir. Arabası olmayan bireyler ise biran önce araba sahibi olabilmek için bankalar kanalı ile taşıt kredilerine başvuru yapıyor veya şanslarını taşıt kredileri ile deniyor. Peki taşıt kredisini kullandıktan sonra ödeyemezsek ne olur? Taşıt Kredisini Ödeyemezsek Ne Olur yazımızda taşıt kredisinin ödenmemesi durumunda baş gösterecek sorunları ele alacağız.

Taşıt Kredisi Nedir?

Taşıt Kredisi, yalnızca araba satın alırken kullanabileceğimiz bir kredi çeşididir. Taşıt kredisi başvurusu yapılırken aracınızın kasko değeri göz önünde bulundurularak bir hesaplama yapılır ve bu bedel üzerinden kredilendirmeniz gerçekleşir. Taşıt kredilerinde onaylanan tutar alıcıya değil, direk olarak aracı satan kişiye devredilir. Yani krediyi çeken kişi parayı hiç görmez, banka direk olarak satıcıya ödeme yapar. Şimdi de en çok merak edilen soruya geçelim. Taşıt kredisini ödeyemezsek ne olur?

Taşıt Kredisini Ödeyemezsek Ne Olur?

Bir taşıt kredisi kullandınız ve belirli bir taksitten sonrasını ödeyemediniz, imkanlarınız izin vermedi ve kredinizin ödemeleri aksadı. Peki banka aracınıza direk el koyar mı? Eğer kredinizi ilk kez geciktiriyorsanız bankanız araca direk olarak el koymayacaktır. Öncelikle bu konuda içinizi rahatlatabilirsiniz. Banka hiçbir zaman işi uzatmak istemez ve kolay yoldan parasını almak ister. Parayı almak için avukatlık ve satış işlemlerine başlamaktansa öncelikle sizin kapınızı çalar. Karşılıklı görüşmeleriniz sonucunda sizin o an ki durumunuza en uygun ödeme planı seçilir ve borcunuz bir nevi yapılandırılır. Yani borcunuzu yine ödemeye devam edecek ancak farklı imkanlar üzerinden ödemeye devam edeceksiniz ve aracınıza el koyulmayacaktır.

Bu işlemler nasıl devam eder?

Taşıt kredisini kullandınız ve ilk 2 taksidini ödeyemediniz. Bankanız size 3. taksitte bir uyarı yazısıçeker. Bunun yerine telefonla ulaşarak kredinizin geciktiğini de belirtebilir. Aynı zamanda yasal işlemleri de başlatarak da Emniyet Müdürlüğü tarafından aracınızın ilk trafik noktasında bağlanmasını talep edebilir. Ancak az önce de dediğimiz gibi, öncelikle sizinle görüşür ve borcunuzu yapılandırma yolunda adım atarlar. Ancak bu adımlardan sonra da kredi ödemelerinde sorun yaşarsanız malesef ki bu aşamadan sonra yapacak pek birşey kalmıyor, ilk kontrol noktasında aracınıza el koyulabilir.

Eğer taşıt kredisi kullanmış ve taksitleri ödeyememişseniz aracınızın bağlanmaması için bu durumlara dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. Banka size uyarı yazısı gönderdiğinde banka ile karşılıklı görüşmeler sonucunda borcunuzu ödeme gücünüze göre yapılandırıp ödemeye devam etmek aracınızı kurtaracaktır.

Kaynak: https://www.finans20.com/tasit-kredisini-odeyemezsek-ne-olur/


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir