Taşıt Kredisi Nedir?


0

 

Taşıt Kredisi, sıfır veya ikinci el araç alabilmek için kullanabileceğiniz bireysel ve ticari olarak ayrılabilen bir tüketici kredisi türüdür. Taşıt kredisini, yalnızca taşıt (araba) alırken kullanabilirsiniz ve ödeme direk olarak satıcıya yapılır. Aynı zamanda taşıt kredilerinde, kredi sona erene kadar aldığınız araca rehin koyulur ve aracın hak sahibi olarak krediyi kullandığınız banka görünür. Peki taşıt kredisi nedir? Taşıt kredisi kaç ay vade ile kullanılır? Taşıt kredileri nasıl ayrılır?

Taşıt Kredisi Nedir?

Taşıt Kredisi, yalnızca araç alırken kullanabileceğiniz bir kredi türüdür. Taşıt kredisi bitene kadar aracın satışını yapamaz ve başkasına devir edemezsiniz. Taşıt krediniz sona erene kadar aracın hak sahibi olarak ilgili banka görünecek ve noter satışı gerçekleşmeyecektir.

Taşıt Kredisi Kaç Ay Vade İle Kullanılır?

1 ile 48 ay arasında vadeler ile taşıt kredisi kullanmanız mümkün. 12 ay, 24 ay, 36 ay ve 48 ay olarak kredi başvurunuzu yapabilir ve taksitlerinizi görebilirsiniz. Ancak belirtmekte fayda var ki, kredi başvurularının değerlendirme sürecinde kişinin aylık ödeme gücü de değerlendirme kriterleri arasında yer alır. Eğer aylık taksidiniz aylık geliriniz yanında yüksek bir yere sahipse kredinin onaylanması zor olacaktır. Bu sebeple başvurularınızı birebir müşteri temsilcileri ile yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Bilgilendirme
Bahsettiğimiz gibi satın alacağınız araçların değerleri banka tarafından tespit edilir. Aynı zamanda kredi kullanabilmeniz 2. el araçlarda aracın yaşı da önemli bir etkendir. Çoğu banka yaş olarak 5 yaşın üzerindeki araçlara kredi vermeyecektir.

Araç Tutarının Ne Kadarına Kredi Kullanabilirim?

50.000 TL ve altında olan araçların bedelinin %70’i kadar kredi kullanabilirsiniz. 50.000 TL ve üzerindeki araçlar için ise yine 50.000 TL’lik kısıma %70, üzerinde kalan kısımın da %50’sini geçmeyecek şekilde kredi kullanabilirsiniz. Taşıt Kredisi Nedir?

Taşıt Kredilerinde bu bedeller banka tarafından tespit edilir. Örneğin sıfır bir araç alıyorsanız, firmanın belirlemiş olduğu fatura tutarı dikkate alınacak bunun üzerinden %70 hesaplaması yapılacaktır. İkinci el bir araç satın alıyorsanız da aracın kasko bedeli baz alınacaktır.

Taşıt Kredisi Veren Bankalar hakkında bilgi almak istiyorsanız Taşıt Kredileri bölümümüzde tüm bankaların kampanyalarına ulaşabilir ve kampanyalar üzerinden hemen başvuru yapabilirsiniz.

Kaynak: https://www.finans20.com/tasit-kredisi-nedir/


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir