Tapu Harcından Dolayı Fazla Vergi Ödenmesi


0

Gayrimenkul alıp satarken yapılan bazı yanlışlardan dolayı yatırımcılar, ödemesi gerekenden daha fazla vergi ödemek zorunda kalabilirler. Gayrimenkulleri kar amaçlı satan kişilerin, elde edilen kar için vergi ödemeleri gerekebilir. Sahip olduğunuz gayrimenkulü 5 sene dolmadan satıyorsanız, gayrimenkul değer artış kazancı vergisi ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca tapu harcını düşük olarak gösterdiyseniz, fazla vergi ödeyebilirsiniz. Genelde tapu harcını az ödemek için konutun değerinin normalinden düşük gösterilmesi, fazla vergi ödenmesine neden olabiliyor. 

Gayrimenkul Değer Artış Kazancı Vergisi

Alınan gayrimenkulün satışı sonrasında belirlenen miktarın üzerinde bir kar elde edilmesi sonucunda doğan bir vergi türüdür. Diğer bir deyişle 5 yıl içinde alınan konutun satılması ile elde edilen kar için ödenen vergidir. Tapu harcından dolayı fazla vergi ödenmesi durumunu daha net açıklamak gerekirse, gayrimenkul alınırken tapu harcını gereğinden az gösterilirken, satarken gerçek değeri ile gösterilmesi sonucu ortaya çıkan vergidir. Yapılan bu işlem fazla vergi ödemesine neden olacaktır. Ev alırken ileriye dönük düşünmeden yapılan bu düşük harç bildirimi, ilerde fazla vergi ödeme gibi çeşitli sorunlara yol açabiliyor. 

 

Fazla Vergi Oluşumu

Örnek vermek gerekirse; Almış olduğunuz bir konutu tapuya düşük harç bedeli ile bildiriyorsunuz, iki üç yıl sonra bu evini değeri artıyor. Tapuya bildirilen bu rakamlar üzerinden hesaplamalar yapılıyor. Verilen rakamlar doğrultusunda kar oranları belirleniyor. Bu veriler üzerinden hesaplanarak belirli bir vergi tutarı meydana gelir. Fakat evi satmak istediğinizde gerçek değerler göz önüne alınarak hesaplamalar yapıldığında farklı vergi oranları çıkmaktadır. Bu şekilde aradaki vergi miktarı bir hayli fazla oluyor. Bu durumda tapu harcından kaynaklı fazla vergiler ödemenize neden olabiliyor. Konut alırken tapu bedelinin düşük gösterilmesi fazla vergiler ödenmesine yol açıyor. Kar yapmak isterken zarara uğranabiliyor. 

Tapu Harcını Düşük Gösterenler Ne Yapmalıdır?

Tapu bedelini normalden düşük göstererek konut alanlar, konutu satarken tapu harcı ile ilgili bu sorunları yaşamamak için pişmanlık dilekçesi verebilirler. Bu sayede tapu değerinin yükselmesini sağlayabilirler. Pişmanlık dilekçesini, vergi dairesine giderek verebilirsiniz.

Kaynak: https://www.finans20.com/tapu-harcindan-dolayi-fazla-vergi-odenmesi/


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir