Tapu Harcı Hesaplama 2018


0

Tapu Harcı, bir diğer adı ile tapu masrafı, satışı gerçekleştirilen tüm konut, iş yeri, tarla, arazi, arsa gibi gayrimenkullerin satış esnasında tapuya beyan edilen bedelin %4‘lük kısmıdır. Tapu harcı 2013 yılından önce %3.3 olarak hesaplanıyor ve uygulanıyordu. Bu ödemeler genellikle %2 alıcı, %2 satıcı şeklinde ödenmektedir. Peki tapu harcı hesaplama nasıl yapılır? Tapu harcı hesaplama konusunda bilgilere makalemizden ulaşabilirsiniz.

Tapu Harcını Kimler Öder?

Tapu harcı taraflar arasında herhangi bir anlaşma veya değişiklik yapılmadıysa eşit miktarlarda ödenir. Alıcı ve satıcı eşit miktarlarda %2+%2 = %4 şeklinde ödeme yaparlar. Alıcı ve satıcının ödeyeceği tapu masrafları eşit olmalıdır.

 

Peki tapu harcı hesaplama 2018 işlemleri nasıl yapılır? Gayrimenkul satışı sırasında ödemem gereken tapu harcını nasıl öğrenebilirim?

Tapu Harcı Hesaplama 2018

Tapu harcının hesaplama işlemi alıcı/satıcı taraflarının tapuya beyan etmiş olduğu gayrimenkulün satış bedeli (değeri) üzerinden hesaplanmaktadır. Örneğin satın alacağınız gayrimenkulün alış/satış bedeli tapuya 200 bin TL olarak beyan edilirse hem alıcı hem de satıcı taraf tapuya 4.000 TL tapu harcı ödemelidir.

100 bin TL olarak beyan edilirse de hem alıcı taraf hem de satıcı taraf tapu harcı olarak 2.000 TLbir masraf ödemelidir.

Peki tapu işlemleri sırasında tapu harcının haricinde başka bir masraf var mı?

Tapu Harcı Döner Sermaye Bedeli

Tapu Harcı için belirlenen döner sermaye bedeli 2018 yılı için 103.50 TL olarak belirlenmiştir. Ek hizmet bedeli olan 14 TL ile beraber tapu harcı haricinde ödeyeceğiniz masraflar her şey dahil olarak 117.50 TL olacaktır. Bunların yanı sıra Tapu ve Kadastro Müdürlüğü‘nün kendi internet sitesinde yayınlamış olduğu listeden diğer tüm tapu masraflarını ve hizmet bedellerini detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Tapu ve Kadastro Müdürlüğü Hizmet Bedeli Fiyat Listesi

Tapu Harcı Hesaplama 2018 isimli yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Diğer tapu masraflarına üst bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Ayrıca aşağıda verdiğimiz örnek tapu harcı tablosu ile de satış bedelinizden sonra karşınıza çıkacak tapu harcını hesaplayabilirsiniz.

Gayrimenkul Satış Fiyatı Alıcının Ödeyeceği Tapu Harcı Satıcının Ödeyeceği Tapu Harcı
100.000 TL 1.500 TL 1.500 TL
Kaynak: https://www.finans20.com/tapu-harci-hesaplama-2018/

Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir