Senetle Altın Alma Nasıl Yapılır?


0

Günümüzde altın fiyatlarının son derece yüksek olması ile beraber bazı kişiler altın alışverişini nakit olarak yapmak yerine farklı vadelerde satın almayı düşünebiliyor. Bu seçeneklerden birisi de senetle altın alma seçeneğidir. Bazı kuyumcular senetle altın satabilir ve kredi kartıkullanmasanız bile bu kuyumcular sayesinde senetle altın satın alabilirsiniz. Senetle altın alma seçeneği hakkında bir çok söylenen yanlış bilgi olduğu için bu yazımızda akıllarınızdaki soru işaretlerine son vereceğiz. Senetle altın alma nasıl olur? Senet karşılığında altın alabileceğim kuyumcular var mıdır?

Senetle Altın Alma Nasıl Yapılır

Öncelikle senet karşılığında altın almak mantıklı mıdır buna bir bakalım. Eğer kredi kartıkullanmıyorsanız ve maddi durumunuz da nakit bir şekilde altın almaya elverişli değilse bu seçenek değerlendirilebilir bir seçenektir. Kuyumcunun sizin için belirleyeceği vadeler karşılığında altın satın alabilir ve kolay ödeme imkanlarından da faydalanabilirsiniz.

Ancak bu noktada dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. Örneğin bu işi yasal yollardan yapan kuyumcuları tercih etmeniz en mantıklı yol olacaktır. Senet karşılığı size borç para teklif eden kişiler kesinlikle dolandırıcı olabilir ve başınıza da ciddi sorunlar açabilir. Bu kişiler halk arasında tefeci olarak adlandırılır ve tefecilik kesin olarak bir suçtur. Ayrıca tefecilerden alınan para ve sonrasında yaşayan süreçler kesinlikle güvenli süreçler olmayacaktır. Bu sebeple altın alacağınız kuyumcuyu iyi seçmeli, kurumsal firmalardan vergi mükellefi olduğuna emin olduğunuz kişilerden satın almaya özen gösterin.

Bilgilendirme
YASAL UYARI: Tefecilik, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 241. maddesi gereğince ekonomik bir suçtur. Doğrudan veya dolaylı yoldan, kredi kartı ile pos makinesinden çekim yaparak verilen her türlü ödünç para tefecilik yerine geçer ve TCK 241’e göre kesinleşmiş suçlardandır.

Senetle Altın Satan Yerler Nereleridir?

Öncelikle altın alacağınız yerler kesinlikle kuyumcular olmalıdır. Bu konu hakkında detaylı bir inceleme yaptığımız senetle altın satan kuyumcular isimli yazımızı da okuyabilirsiniz. Bulunduğunuz illerdeki kuyumcular ve kuyumcular çarşılarını ziyaret ederek bu tarz ödeme imkanları sunan kuyumcu esnafını araştırmak ilk adımda yapacağınız işlem olmalıdır. Bazı kuyumcu esnafı altın satışlarında vade uygulayabiliyor ve senet karşılığında taksitle altın satın almanıza da yardımcı olabiliyor. Ancak belirtmekte fayda var ki, alacağınız altının fiyatı da bu evrede değişim gösterebilir. Altının normal fiyatının dışına çıkarak belirli faizler uygulayabilirler.

Söylediğimiz gibi senet karşılığında senetle altın alma konusunda yardımcı olabilecek kuyumcular mevcuttur. Bu tarz kuyumcuların yerlerini de yine ilinizde bulunan kuyumcu esnafının bulunduğu çarşılardan ulaşabilirsiniz. Ayrıca makalemizde sorularınıza cevap bulamadığınızı düşünüyorsanız altta bulunan yorum bölümünü kullanarak sorularınızı da iletebilirsiniz.

Kaynak: https://www.finans20.com/senetle-altin-alma-nasil-yapilir/


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir