Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur?


0

Senet borcu ödenmezse ne olur, senet borcu nedir, senet borcunun yaptırımları nelerdir, senet borcu ödenmediği zaman eve icra gelir mi gibi sorularımıza makalemiz aracılığı ile yanıt arayacağız. Bazı durumlarda borç veya ödeme yükümlülüğü altına girdiğimizde firmalar veya şahıslar borçlarını güvence altında tutabilmek için borç karşılığında senet yapmaktadır. Bu senetler doğru düzenlenmesi halinde tamamen yasal bağlayıcılık içerebiliyor. Senet borcu önemsizdir, senetten bir şey çıkmaz gibi yaklaşımlar ise doğru değildir. Senet borçları da takip altına alınabilir ve yasal işlem başlatılabilir. Peki senet borçları ödenmezse ne olur? Senet borçlarındaki yükümlülükler nedir? Senet borcu ödenmediği taktirde evimize haciz gelir mi?

Senet Nedir?

Senet, ödeme yükümlülüğümüz olan bir paranın (borcun) güvence altında tutulması için, belirli vade aralıklarında düzenlenen bir belgedir. Senet, borçlu tarafından imzalanarak alacaklı kişiye verilir ve alacaklının size vermiş olduğu ürün, hizmet veya borç para güvence altında tutulmuş olur. Vermiş olduğunuz senedin vade tarihi geldiğinde ise bu parayı ödemek zorunda olduğunuzu hatırlatmamızda fayda var. Senet kesinlikle yasal bir belge olduğu için ciddi bir evraktır ve işleme koyulduğu zaman başınıza problemler açabilir.

 

Senedin düzenlenebilmesi için borçlu – alacaklı ikilisinin olması yeterlidir. Senet üzerinde üçüncü bir şahsın imzasının olması zorunlu değildir ancak duruma göre alacaklı tarafından kefil istenirse, senet üzerindeki kefillik bilgileri de üçüncü şahıslar tarafından doldurulabilir. Senetlerin üzerinde Ad-Soyad, Adres ve TC Kimlik bilgileri yer alır ve hemen yanına çift imza atılır. Standart bir senedin üst bölümlerinde borç bilgileri, alt bölümlerinde ise borçlu bilgileri yer alır.

Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Senedin yasal bir evrak olduğunu ve son derece önem taşıdığını yazımızın üst bölümlerinde belirtmiştik. Eğer bir senede imza attıysanız ve ödeme yükümlülüğünüzü yerine getirmediyseniz alacaklı taraf bu senedi işleme koyarak icra takibi başlatabilir. Bu durum alacaklı tarafından işlem süresi olarak değişiklik gösterebilir. Örneğin kimi kurumsal alacaklı senedi direkt olarak işleme koyarken, bazı alacaklılar da ödeme yapmanız için belirli aralıklarla sizinle iletişime geçer ve çeşitli ödeme imkanları sunar. Bu imkanlar dahilinde de ödeme yapamıyorsanız ikinci seçenek olarak icra takibi başlatma yoluna giderler. Peki senet borcu ödenmezse ne olur? Senet borcu yüzünden evime icra gelir mi?

Senet Borcu Avukat ve İcra Süreci

Taraflar tarafından imzalanan senet ödenmezse, alacaklı kişi bu alacağını tahsil etmek için öncelikle icra dairelerine veya vekil tayin edeceği bir avukata başvurur. Avukata teslim edilen senedin üzerine direkt olarak avukatlık masrafları da eklenir. Senedi devralan avukat, öncelikle sizinle iletişime geçer ve borcunuz hakkında bilgi verir. Size avukatlık masrafları da dahil olmak üzere çeşitli ödeme yöntemleri sunar. (Peşin, taksitle, kredi kartıyla) Bu ödeme yöntemlerindenişinize gelen birini seçerek ödeme yapmaya başlar ve icra takibinden kurtulmuş sayılırsınız. Avukatlar genelde borcun kısa yoldan ödenmesini tercih edeceği için, sizin de işinize gelecek ödeme planlarını sunabilir. İcra takibinin başlaması, alacağı ortalama 1 ay daha uzatacağından bu yöntemi seçerek elden ödemeler yapmanızı tavsiye ederiz. Aksi halde ödeme yapmamanız ve anlaşma sağlamamanız durumunda icra takibi ve mahkeme süreci başlayacaktır. Peki mahkeme süreci nasıl işliyor? Senet borcu ödenmezse ne olur?

Senet Borcu İcra Takibi ve Mahkeme Süreci

 

Yukarıda bahsettiğimiz seçenekleri yerine getirmemiş, ödemelerinizi yine düzensiz yapmışsanız veya avukatın size tanıdığı 10 gün süre içerisinde herhangi bir anlaşma sağlamamış iseniz bu sefer de icra takibi ve mahkeme süreci devreye giriyor. Ödeme yapmadığınız için avukatlar senedi icra mahkemelerine iletiyor ve hakkınızda icra takibi başlatıyor. İcra mahkemeleri davayı açarak üzerinizdeki taşınmazların haczi, maaş haczi gibi işlemleri başlatıyor. Bu işlemler kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor. Genellikle taşınmaz haczi yerine maaş haczi tercih ediliyor. Eğer borcunuzu ödememiş ve durumu bu aşamaya kadar getirmişseniz icra mahkemeleri aracılığı ile maaşınızın 4’te 1’ine haciz gelebileceğini de unutmayın. Bu tutar maaşın 4’te 1’inden fazla olmayacaktır.

Dipnot: Ödeme gücünüz olmayan borçları kesinlikle ödeyeceğim diyerek belge imzalamanızı tavsiye etmiyoruz. Eğer ödeme gücünüz bulunmuyorsa dürüst olarak bu borcu ödeyemem demeniz gerekiyor. İcra takibinin başlamasından itibaren takip eden 1 hafta içinde itirazhakkınızın olduğunu da söyleyebiliriz.

Senet Borcu Ödenmezse Eve İcra Gelir Mi?

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi, eğer borcunuzu ödemezseniz evinize icra gelmesi muhtemel bir durumdur. Ancak mahkemelerin genel uygulamalarına bakıldığında taşınmazların haczi yerine, maaş haczi uygulandığını söyleyebiliriz. Elbette bu durum, borcunuzun tutarına göre değişiklik gösterecektir. Çok yüklü borçlarınız için mahkeme maaşınız yerine taşınmazlarınıza da haciz koyabilir. Bu tercih avukatın yaptığı çalışmaya göre de değişiklik gösterebilir. Eğer ödeme gücünüz varsa işlemlerin bu aşamaya gelmeden, doğrudan avukat ile ilk görüşmede size en uygun olan seçeneklerde ödemek için anlaşma yapmanız tavsiyemizdir.

Senet Avukata Verilirse Ne Olur?

Senet, avukata verildiği taktirde öncelikle avukatın sizi arayacağını unutmamalısınız. Senedin avukata verilmesi durumunda işlemler direk başlamayacak, avukatlar da size süre tanıyacaktır. Bu süre içerisinde ödeme yapmak en mantıklı çözümlerden birisidir. Ödeme imkanlarınızı doğru bir şekilde avukatlarla paylaşmak ve işinize gelen en uygun ödeme seçenekleri konusunda anlaşma sağlamak çok mantıklı olacaktır. Senet borcu ödenmezse ne olur hakkında bilgiler vermeye çalıştık, aklınıza takılan soruları yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Kaynak: https://www.finans20.com/senet-borcu-odenmezse-ne-olur/


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir