Ölen Kişinin Bankadaki Parası Nasıl Çekilir?


0

Bir kimse vefat ettiği zaman banka hesabında mevcutta parası bulunabilir ve bu sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Hal böyle olunca akıllara da ölen kişinin bankadaki parası nasıl çekilir sorusu geliyor. Ayrıca vefat eden kişinin bankada herhangi bir parası olup olmadığına dair herhangi bir fikriniz de olmayabilir. Bu yazımızda ise ölen kişinin bankada parası olup olmadığı nasıl öğrenilir ve eğer banka hesaplarında parası varsa mirasçıları bu parayı nasıl çekebilir bu konuyu ele alacağız. Öncelikle şunu belirtelim, ölen kişinin banka hesaplarını araştırıp içindeki parayı çekebilecek olan bireyler sadece kişinin mirasçılarıdır. 3. kişiler bu işlemi yapamazlar.

Ölen Kişinin Bankadaki Parası Nasıl Çekilir?

Vefat eden aile bireyinin bankada parası olup olmadığını öğrenebilmek için öncelikle Sulh Hukuk Mahkemesi veya Noter tarafından verilecek bir veraset ilamına ihtiyacınız olacak. Bu kanallardan birinden alınacak veraset ilamı için tüm mirasçıların da bir arada olması gibi bir gereklilik yoktur. Vekalet vereceğiniz tek bir mirasçı tüm işlemleri sizin adınıza halledebilir. Bu aşamaya geldiğinizde dikkat etmeniz gereken tek nokta, mahkemeler tarafından verilen veraset ilamının daha üzün bir zaman dilimine yayılıyor olmasıdır. İşlemlerinizi kısa yoldan halledebilmek için noter kanalını tercih etmenizi tavsiye ederiz.

 

Veraset İlamı aşamasını geçtikten sonra kişinin banka hesaplarında parası olup olmadığını öğrenmek için araştırmalara başlayabilirsiniz. Yine mirasçılar arasında yapılacak anlaşma ile tek bir kişiye vekalet vererek mirasçının bankalarda hesap olup olmadığını, varsa da içinde herhangi bir para olup olmadığını araştırması gerekecek. Teker teker tüm bankaları gezmekten daha kolay bir yol daha elbette var. Bu aşamada ise Bankalar Birliği‘ne başvurabilirsiniz.

Bankalarda bulunan hesapları öğrendikten sonra eğer gittiğiniz bankada ölen kişinin hesabı varsa banka çalışanı size o hesabın içinde ne kadar para olduğunu belirten bir evrak verecektir. Bu evraklar ile ilgili vergi dairelerine giderek Veraset ve İntikal adı altında çıkan vergi dilimini ödeyeceksiniz. Vergi dairesine yapacağınız ödemenin ardından ödeme yaptığınız dekont ile bankaya başvurmanız durumunda hesapta olan parayı alabilmeniz için herhangi bir engel de kalmamış olacak.

Bankalar Ödeme Yaparken Kesinti Yapar Mı?

Bankadan paranızı alırken banka kesinti yapmak isteyebilir. Bunun önüne de geçmek için yukarıda da bahsetmiş olduğumuz Veraset ve İntikal vergisini ödemeniz gerekmektedir ve zorunludur. Banka hesabındaki nakit para üzerinden hesaplanan vergi kesintisiz bir şekilde ödenir ve bu işlemlerin ardından vergi dairesinden ödeme dekontu niteliğinde bir tasdiknamealınır. Bu tasdikname ile bankalar hesaptaki parayı kesinti yapmadan ödemek zorundadır

Kaynak: https://www.finans20.com/olen-kisinin-bankadaki-parasi-nasil-cekilir/


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir