Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır?


0

 

Kredi yapılandırma işlemleri, kredi nasıl yapılandırılır? Kredi yapılandırma nasıl yapılır hakkında bilgiler yazımızın devamında yer alıyor. Krediler, bankaların bizlere sunmuş olduğu en güzel ürünlerden birisidir. Acil nakit ihtiyaçlarımız karşısında bankalara başvurarak bu gibi sorunlarımızı çözebiliriz. Eğer bankalardan kredi kullanmışsanız zaten genel işleyişin nasıl ilerlediğini biliyorsunuzdur. Ancak kredi kullanmadan önce ihtiyaçlarınızı doğru şekilde analiz etmezseniz, maalesef ödeme problemleri ile de karşı karşıya kalabilirsiniz. İhtiyacınızdan daha fazla bir kredi başvurusu yapmanız ve bunu kullanmanız durumunda, taksit ödemelerinde problemler yaşayabilirsiniz. Bu gibi sorunlar yaşamamak içinde krediyi kullanmadan ihtiyacınızı doğru analiz etmelisiniz. Bunun haricinde eğer kredi ödemelerinizde zorlanıyorsanız da bu krediyi yapılandırma seçeneklerine de başvurabilirsiniz. Eğer krediyi ödeyemeyeceğinizi düşünüyorsanız, yasal takip işlemleri başlamadan bu krediyi yapılandırma yollarına gidebilirsiniz. Peki kredi yapılandırma nasıl yapılır? Kredi yapılandırmak için neler yapmalıyım?

Kredi Yapılandırma Nedir?

2016’nın Eylül ayında değişikliğe uğrayan yasa ile beraber ihtiyaç kredilerinin 48 ay ile sınırlandırıldığını söylemek mümkün. Bankalardan (kampanyalar harici) 48 ay dışında kredi kullanmanız yasayla beraber mümkün değildir. Ancak yapılan düzenlemeye göre bankalar, ihtiyaç kredileri ve kredi kartlarının ödenememesi halinde tüketicilere 72 Ay’a varan bir vade seçeneği ile yapılandırma imkanı tanımaya başlamıştır. Yani ödeyemediğiniz ihtiyaç kredisi ve kredi kartlarındaki borçlarınızı bankalar ile görüşerek 72 Ay’a kadar yapılandırabileceğinizi söylemek mümkün. Bu tarz bir yapılandırma için 1 hakkınız olduğunu ve daha farklı faiz oranlarının uygulayanacağını da unutmamak gerekiyor.

 

Bu yapılandırmadan yalnızca 1 kez faydalanabileceğiniz için, değerlendirmeleri iyi yapmanız gerekiyor. Bankalar ile olan borçlarınızı iyi analiz etmeli ve ödemekte en çok zorlandığınız borcunuzu tercih etmelisiniz. Eğer tek bir borcunuz varsa ve miktarı düşükse yapılandırma yoluna gitmeden kredi kartını kapatabilir ve bu şekilde de taksitlendirebilirsiniz. Ancak bu seçenek her bankada bulunmadığı için öncelikle bankanız ile iletişime geçebilirsiniz.

72 Ay Taksitle Yapılandırma Yapabilir Miyim?

72 ay kredi yapılandırmasından faydalanabilmek içinde bankaların belirli şartlar aradığını söylemek mümkün. Her tüketicinin bir kere faydalanabileceği bu yapılandırma seçeneği içinde olumlu bir kredi geçmişinizin olduğunu söylememiz gerekiyor. Yani daha öncesinde yasal takibe düşmüş olan kredi veya kredi kartı borcunuzun olması bu yapılandırma seçeneğine engel olacak durumlardan birisi olarak gösterilebilir. Düzenli bir kredi siciliniz varsa ve yasal takibe düşmemişseniz yapılandırma seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.

Kredi Yapılandırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi yapılandırma işleminde de belirli şartlar arandığını yazımızın ilk bölümlerinde söylemiştik. Eğer bu kriterleri karşıladığınızı düşünüyorsanız borcununuz bulunan banka ile hemen iletişim kurabilirsiniz. Bankaya gittiğinizde eğer yapılandırma için gereken kriterleri karşılıyorsanız banka çalışanı sizin adınıza yeni bir kredi başvurusu yapar. Bu başvuru ile beraber krediniz veya kredi kartınız yapılandırma sürecine girmiş olur. Ancak bu başvuruyu yapmadan önce de aylık gelir dengenizi hesaplamalı ve yapılandırma taksitlerini düzenli olarak ödeyip ödeyemeyeceğinizi analiz etmelisiniz. Bu ödemelerin düzenli yapılması da kredi notunu olumlu yönde etkiler. Eğer yapılandırma aşamasında da düzensiz ödemeler yaparsanız sicilinizin olumsuz etkileneceğini söylemek mümkün. Bu sebeple kredi yapılandırma işlemi yaparken de doğru vade seçeneklerini tercih etmelisiniz.

Krediyi Yapılandırdıktan Sonra Ne Olacak?

Yapılandırmanın amacı, vade seçenekleri daha da esnetilerek tüketicinin aylık olarak daha kolay ödemeler yapabilmesini sağlamaktadır. Yazımızın üst bölümünde de bahsettiğimiz gibi, yapılandırma işlemine başlamadan önce kredi ödemesi için ayıracağınız maximum aylık tutarı belirlemeli ve karşınıza gelecek olan ödeme seçeneklerinde zorlanmamalısınız. Kredi yapılandırma işlemlerini tamamladıktan sonra yapmanız gereken tek şey, aylık taksitleri düzenli olarak ödemek ve vade bitimini beklemek. Kredi yapılandırması hakkında aklınıza takılan tüm soruları yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Kaynak: https://www.finans20.com/kredi-yapilandirma-nasil-yapilir/


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir