Kredi Notum Neden Sıfır?


0

 

Ülkemizde bankalar ve ürünleri çok yaygın olarak kullanılıyor ve tercih ediliyor. Genel olarak kredi kartı veya bireysel kredi ürünlerinden faydalanan müşteriler neredeyse bankalara bağımlı durumda. Çünkü artık çalıştığımız yer maaşlarımızı banka üzerinden veriyor, siz çalışmak istemeseniz bile bankalara bağımlı konuma geliyorsunuz. Bankalar ile çalışan bireylerin hemen hemen çoğunun en çok başvuru yaptığı ürünler bireysel krediler ve kredi kartları. Bu başvuruların onaylanması için de banka gözünde belirli bir sicile ve kredi notuna sahip olmak şart. Kredi notunuzu bankalar aracılığı ile ve internetten kredi notu öğrenme yöntemleri ile öğrenebilirsini. Kredi notunuz sıfır mı görünüyor? Kredi notunuz neden sıfır olur? Bu yazımızda Kredi notu neden sıfır olur hakkında bilgiler vereceğiz. Kredi Notum Neden Sıfır?

Kredi Notu Nedir?

Bankalar, Kredi Referans Sistemi (KRS) ile, KKB üyesi olan tüm banka ve finans şirketleri arasında kredi ve mevduat müşterilerine ait bazı bilgiler paylaşmaktadır. Üyeler (Bankalar), müşterilerinin kredi işlemlerini yürütebilmek ve müşterilerine kredi kullandırabilmek için ya da müşteri edinebilmek için KKB üzerinden bu bilgilere ulaşabilir. Bu veri kaynağı (KRS), müşterilerin 5-10 yıllık kredi geçmişlerini ortaya koyar ve bankalar arası işlemlerin Kredi Notu üzerinden yapılmasını sağlar. Bankalar ile yaşayacağınız olumsuzluklar bu notun düşmesine sebep olur.

Kredi Notum Neden Sıfır?

Çevrenizde veya kendinizde kredini notunun sıfır olduğu veya kredi notu sonucuna ulaşılamadığına şahit olmuşsunuzdur. Kredi ve Kredi Kartı kullanırken tek kriter kredi notu olmasa da, bu ürünleri kullanabilmek için ve başvurulardan olumlu sonuçlar alabilmek için belirli bir kredi notuna sahip olmanız gerekliKredi notunuzun sıfır olmasına sebep olacak en basit durum, bankalarla herhangi bir ilişkinizin olmamasıdır. Zaten ilk kez kredi veya kredi kartı kullanacaksanız bunu size banka da söyler. Kredi kartı veya kredi ürünlerini kullanabilmek için banka ile belirli bir geçmişiniz olmalı.

Örneğin, bankalarda hesap açarak başlayabilirsiniz. Fatura ödemelerinizi ve diğer işlemlerinizi bu banka hesabı ile yapmanız bankada bir sicilinizin oluşmasına sebep olacak ve belirli kriterler ortaya çıkacaktır. Eğer bankada maaş müşterisi iseniz zaten sizin başvurmanıza gerek kalmadan banka size gelecek ve ürün tekliflerini ayağınıza getirecektir.

Eğer bankalarda olumsuz bir durum, ödeme geciktirme veya sicil bozukluğuna sebep olacak bir durum yaşamadıysanız endişelenecek bir durum yok. Banka ile çalışmaya başladıktan bir süre sonra Kredi Notu belirlenecek ve notunuz verilecektir.

Kaynak: https://www.finans20.com/kredi-notum-neden-sifir/


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir