Kredi Notu Nedir?


0

 

Bildiğiniz üzere tüm bankalar kredi başvurularını değerlendirmeye alabilmek için ilk olarak müşterinin Kredi Notu‘nu sorgular. Kredi Notu yüksek olan müşterilerin kredi kullanabilme oranı daha yüksektir. Ancak Kredi Notu her yüksek olan müşteri kesin olarak Kredi kullanabilir diyemeyiz. Peki Kredi Notu Nedir? Kredi notu neye göre belirlenir?

Kredi Notu Nedir?

Bankalar, Kredi Referans Sistemi (KRS) ile, KKB üyesi olan tüm banka ve finans şirketleri arasında kredi ve mevduat müşterilerine ait bazı bilgiler paylaşmaktadır. Üyeler (Bankalar), müşterilerinin kredi işlemlerini yürütebilmek ve müşterilerine kredi kullandırabilmek için ya da müşteri edinebilmek için KKB üzerinden bu bilgilere ulaşabilir. Bu veri kaynağı (KRS), müşterilerin 5-10 yıllık kredi geçmişlerini ortaya koyar ve bankalar arası işlemlerin Kredi Notu üzerinden yapılmasını sağlar. Bankalar ile yaşayacağınız olumsuzluklar bu notun düşmesine sebep olur.

Tüm müşterilerin daha önceki kredi geçmişlerini detaylı olarak ortaya koyan bu sistem, müşterilerin son 5 yıl içerisindeki (yeni düzenlemeye göre 10 yıl olacak) tüm kredi başvurularını, daha önce kullanılan kredileri ve bu krediler üzerinden yapılan ödemeleri veya gecikmiş ödemelerin tamamını içerir. Bu sistem kredi başvurusu yapacak olan müşterilerin geçmiş kredi sicilini ortaya koyacaktır. Her bankanın kendine ait bir sistemi ve kredi onay süreci vardır. Bankalar KRS sistemi üzerinden gelen geçmiş kredi sorgularına dayanarak müşterilerin gelecekteki ödeme performans planını ortaya koyar ve kredi değerleme süreci başlar.

KKB (Kredi Notu), tam da bu ihtiyaca uygun olarak geliştirilen bir sistemdir. Müşterinin, KKB üyesi olan bir banka veya finans şirketinden aldığı yada alacağı kredinin geri ödemesinde çıkacak olumsuzlukları tahmin etmek amacıyla KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından uygulanan bir risk – performans raporudur. Farklı bir örnek ile açıklamak gerekirse, KRS sistemi üzerindeki çalkantılı bilgi kalabalığını tek bir not (puan) üzerinde toplayıp, banka veya finans kuruluşunun kredi değerlendirme sürecini hızlandırır. Banka, KRS sistemi üzerinden detaylı bir inceleme ve yorum yapmak yerine, hali hazırda yorumlanmış olarak kabul edilen Kredi Notu‘nu dikkate alır ve süreci hızlandırır.

Kredi Notu Puan Sistemi Nasıl İlerler?

1-699 arası notlar en riskli durumdur ve banka ürünlerini kullanması (onay alması) epey zordur. 700-1099 arası ise orta riskli olarak kabul edilir, 1100-1499 az riskli, 1500-1699 iyi ve 1700-1900 çok iyi olarak 5 gruba ayrılıyor. Kredi notu puanlama sistemi bundan ibaret. Bankalarda da kredi veya kart başvurularınızın onaylanabilmesi için bu notun en az orta riskli olarak belirlenmesi gerekiyor.

Kredi Notunun Düşmesine Sebep Olan Durumlar

Bir kişinin kredi notunun düşük olması, o kişinin geçmişte kesin olarak ödenmemiş bir borcu olduğunu göstermez. Elbette genel olarak baktığımızda kişinin notu düşükse, geçmişte mutlaka ödenmemiş veya gecikmeye girmiş bir borç bulmak mümkün olabilir. Ancak bazı durumlarda değişiklik gösterebilir. Örneğin; X Kişisi daha önce bankalarla ilişkisini seyrek tutmuş ve kredi kullanmak istiyor. Bankalar X Kişisi‘ni az tanıdığından KKB tarafından iletilen puan düşük olabilir. Geçmişte herhangi bir işlem ve sicil kaydı bulunmaması, bankalar ile olan ilişkinin az ve eksik olması da kişinin notunu düşüren etkilerden birisi olarak gösterebilir. Düzenli olarak banka ürünlerini kullanmak ve ödemelerini aksatmamak puanınızın yükselmesine büyük etki edecektir. Aynı zamanda, yeni reşit olmuş, yaşını yeni doldurmuş bireylerin de kredi değerlendirme süreci normale göre biraz daha uzun sürmektedir. Kredi notu nedir, daha iyi anladığınızı umuyoruz. Kredi notu nedir konusunda tüm soru işaretlerinize cevap olan makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Kaynak: https://www.finans20.com/kredi-notu-nedir/


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir