Kredi Kartı Ödeme Erteleme Nasıl Yapılır?


0

Dünya’da son derece yaygın olan kredi kartı, ülkemizde bir çok ülkeden daha fazla kullanılıyor. Kredi kartlarını bu kadar fazla kullandığımız için de bu tuzağa düşebiliyor ve ödemelerde problem yaşayabiliyoruz. Kart harcamalarımız ne kadar yükselirse, aylık ödeme yükümüz de bir o kadar artacak ve ödemelerde problem yaşama olsalığımız daha da yüksek olacaktır. Peki Kredi Kartı Ödeme Erteleme nasıl yapılır? Ödeme ertelerken nelere dikkat edilmelidir?

Bu noktada dikkat etmemiz gereken nokta, kredi kartı ödeme gününü kesinlikle geçirmemek. Eğer ki kredi kartınızın son ödeme tarihi geçerse bu durumda sicilinizde olumsuz yönde bir etkisi olacak ve kredi notunu düşecektir. Onun için ödeme atlatma, ekstre atlatma gibi ek işlemler devreye girecektir.

Kart ödemelerinizi de son gününe kadar bekletebilirsiniz. Ancak ödeme yaptığınız esnada başınıza gelebilecek teknik problemler sebebiyle ödemenize engel olan durumlarda bu riskli bir seçenek olacaktır. Ödemelerinizi son günden 1 gün öncesinde yapmış olmanız daha mantıklı olacaktır.

 

Kredi Kartı Ödeme Erteleme Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Ödeme Erteleme yapmadan önce kartınızın tüm borç bilgilerini iyi öğrenmelisiniz. Borcunuzun tamamını ödeyecek durumda değilseniz, kartınızın asgari ödeme tutarını ve asgari ödeme oranlarınızı öğrenebilirsiniz. Asgari tutarı ödemek de borcunuzu o ay için ertelemiş sayılacağından, bu işlemi de örnek olarak verebiliriz.

 

Eğer asgari tutarı da ödemekte zorluk yaşıyorsanız, ekstre atlatma seçeneklerine göz atmanız faydalı olacaktır. Çünkü asgari ödeme tutarını da ödeyememeniz durumunda siciliniz olumsuz etkilenecek ve gelecekte yapacağınız işlemler sıkıntıya girecektir.

Öncelikle internet bankacılığı kullanıyorsanız, kredi kartları menüsünden ilgili kredi kartının ödeme ekranında ekstre atlat seçeneğini bulup bu adımları uygulayabilirsiniz. İnternet bankacılığı üzerinden yapılan işlemler farklılık göstermez şube ile aynı çalışır. Bu ekranda devam ettiğinizde önümüzdeki ayın kaçında ödeme yapacağınız ve ne kadar faiz yansıyacağı dahil bir çok bilgi de yer alacak. Kararınızı bir sonraki ekranda verebilirsiniz.

İnternet bankacılığı ürününü kullanmıyorsanız, direkt şubeye giderek de işlem yaptırabilirsiniz. Şubeniz öncelikle kabul etmeyebilir, ödemenizi isteyebilir. Bazı kredi kartları ekstre atlat özelliğini bulundurmadığı için şubeniz geri çevirebilir ancak ısrarcı olmanızda da fayda var.

Örnek vermek gerekirse kredi kartı aidatı ve herhangi bir masrafı olmayan kredi kartlarıgenelde ekstre atlatma özelliğini bulundurmuyor. Telefon bankacılığı ve şubelerinizden bu özelliğin olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Kaynak: https://www.finans20.com/kredi-karti-odeme-erteleme-nasil-yapilir/


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir