Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Değiştirme Nasıl Yapılır?


0

 

Kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme, hesap kesim tarihi nasıl değişir, hesap kesim tarihi nasıl belirlenir, hesap kesim tarihi ve son ödeme tarihi arasında nasıl bir bağ var hakkındaki bilgileri yazımızın devamında paylaşıyor olacağız. Türkiye’de aktif olarak kullanılan 25 milyon kredi kartı bulunmaktadır. Son yapılan araştırmalara göre, her 5 kişiden 1’inin kredi kartı kullandığı yönünde mevcut bilgiler bulunmaktadır. Durum böyle olunca da, bu kredi kartı kullanıcılarının kullanım kaynaklı bazı problemleri olabiliyor. Bunlardan birisi de hesap kesim tarihi değiştirme olabilir. Kredi kartımızın hesap kesim tarihi, planladığımız ödemelerle ters düşebileceği için bu tarihi değiştirme ihtiyacı duyabiliriz. Peki hesap kesim tarihi nasıl değiştirilir? Kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme hakkında bilgiler.

Hesap Kesim Tarihi Nedir?

Hesap kesim tarihi, kredi kartı kullanımlarının belirlendiği tarih olarak değerlendirilir. Kredi kartı kullanıcılarının bileceği üzere, kullanımların ardından banka size bir ekstre sunar ve bu ekstre içinde dönem içi kullanımlarınız, harcamalarınız yer alır. Bu harcamaların ödeme tarihinin belirlendiği tarih ise, hesap kesim tarihi ile belirlenir. Ekstre dönemi ise, iki hesap kesim tarihinin arasında tekabül eden dönemdir. Bir hesap kesim tarihinden, diğer hesap kesim tarihine kadar olan harcamalarınız kredi kartının son ödeme tarihine kadar ödenmesi gerektiğini belirtir.

 

 

Kredi kartının hesap kesim tarihi ile son ödeme tarihi, sizin planladığınız tarihlerin aksi bir dönem olursa ödemelerde zorluk yaşayabilirsiniz. Öte yandan kredi kartlarının ödeme gecikmeleri, kredi notunuzu doğrudan etkileyen önemli unsurlardan birisi olarak sayılacağı için, hesap kesim tarihini değiştirmek en doğal haklarınızdan birisi olarak görülebilir ve bu işlemler oldukça basittir. Her banka, kullanıcı memnuniyetine önem verdiği için hesap kesim tarihinizi kısa sürede değiştirebilir. Ancak bu süreç, tarihler sebebiyle ekstrenize geç yansıyabilir.

Hesap Kesim Tarihi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Yazımızın ilk bölümlerinde de bahsettiğimiz gibi, hesap kesim tarihi değiştirme çok kolay bir işlemdir. Hesap kesim tarihi ile son ödeme tarihiniz birbirine uyuşmuyor ve bu dönemlerin arasında nakit problemleri yaşıyorsanız, kredi kartınızın hesap kesim tarihini çok kolay değiştirebilir ve işlemlerin yapılmasını sağlayabilirsiniz. Hesap kesim tarihini değiştirebilmek için bir çok seçenek bulunuyor, bunları sizin için altta listeledik.

  • Şubeye Giderek Değiştirme
    Çalışmış olduğunuz banka şubesine giderek, hesap kesim tarihinizi değiştirmek istediğinizi iletebilirsiniz. Müşteri temsilcisine hesap kesim tarihinizin hangi tarih olmasını istiyorsanız direkt söyleyebilir ve işlemin yapılmasını sağlayabilirsiniz. Ancak bu en son tercih edilen yöntemlerden birsidir çünkü banka şubelerine giderek yapacağınız işlemlerde dilekçe ve evrak talebinde bulunacakları için işlemlerin uzun sürmesi oldukça muhtemel bir durumdur.
  • Mobil ve İnternet Bankacılığı İle Değiştirme
    Mobil veya internet bankacılığı kullanıyorsanız, hesap kesim tarihi değiştirme konusundaki en hızlı yöntemin bu olduğunu söyleyebiliriz. Bankaların dijital olarak kendilerini oldukça geliştirdiği bu dönemde, internet bankacılığında kredi kartı menüsüne girerek, kart detayları bölümünden hesap kesim tarihinizi çok kısa yoldan güncelleyebilirsiniz. Hesap kesim tarihi değiştirme konusundaki en kısa ve kolay yöntemin bu olduğunu söylemek mümkün.
  • Müşteri Hizmetlerini Arayarak Değiştirmek
    Bir diğer yöntem ise, bankanızın müşteri hizmetlerini aramak olacaktır. Günümüzde halen internet bankacılığı kullanmayan müşteriler olduğu için, şubelere giderek vakit kaybetmek yerine müşteri hizmetlerini arayarak işlem yapabilirsiniz. Emeklilerin kullanmış olduğu kredi kartlarında internet bankacılığı kullanmadıklarını düşünürsek, müşteri hizmetlerini arayarak değişim yapmak da oldukça kolay bir yöntem olarak nitelendirilebilir.

Bu yöntemleri tercih ederek, hesap kesim tarihini kısa yoldan değiştirebilirsiniz.

Hesap Kesim Tarihi Nasıl Ayarlanmalıdır?

Hesap kesim tarihi, ödeme tarihini belirleyen unsurlardan birisi olduğu için dikkat edilmesi gereken tarihlerden birisidir. Eğer yeni kredi kartı başvurusu yapıyorsanız, hesap kesim tarihinizi tercih etmeden önce ödeme planınızı yapmalı ve size en uygun hesap kesim tarihini tercih etmelisiniz. Hesap kesim tarihi ve son ödeme tarihini planlama yapmadan belirlerseniz, önünüze gelecek ödemelerde zorluk yaşayabilir ve kredi notunun düşmesine sebep olabilirsiniz. Kredi kartlarının, kredi notlarında ciddi belirleyicilik taşıdığını da unutmamalısınız.

 

Bankalar, hesap kesim tarihlerini kullanıcıların seçebileceği şekilde ayarladığı için, kredi kartı başvurusu esnasında sizlere tercih ettiğiniz tarih aralığını muhakkak sorarlar. Eğer internet üzerinden başvuru yapıyorsanız da, hesap kesim tarihinin aralığını ilgili menülerden seçebilirsiniz. Hesap kesim tarihini başvuru esnasında belirlemiş ancak daha sonrasında uygun gelmediğini farketmişseniz de, yukarıda vereceğimiz seçenekleri değerlendirerek hesap kesim tarihinizi kısa yoldan değiştirebilirsiniz.

Kaynak: https://www.finans20.com/kredi-karti-hesap-kesim-tarihi-degistirme-nasil-yapilir/


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir