Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Nasıl Yapılır?


0

Kredi kartı borcu taksitlendirme nasıl yapılır, kredi kartı borç ödeme işlemleri ve kredi kartı borç yapılandırma, kredi kartı borcu nasıl taksitlendirilir? kredi kartı borcu taksitlendirme ve yapılandırma işlemleri hakkında detaylı bilgileri yazımızın devamında vereceğiz. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu yani BDDK‘nın resmi gazetede yayınlamış olduğu bildiride, tüm bankaların kredi kartı borçlarını kendi kar ve faiz oranlarını ortaya koyarak yapılandırma ve taksitlendirme hakkı bulunmaktadır. Bu noktada ne türlü kredi kartı kullanırsanız kullanın, yüksek borç halinde istediğiniz takdirde bankalar ile iletişime geçerek yapılandırma ve mevcut borcunuzu çok daha geniş bir taksit sistemine geçirme şansı bulunur. Bu hem bankalar hem de kart kullanıcıları için çok yönlü  avantaja da dönüşebilir. Keza, kişi borcu öderken sıkıntılı dönemler yaşamaz, bankalar ise müşterileri ile hem maddi hem de iletişimsel açıdan daha verimli bir düzene ulaşmış olur. Bu noktada da kredi kartı borcu taksitlendirmek için başvuru aşamaları hakkında sizlere bir takım bilgiler sunmak istiyoruz. Kredi kartı borçları hemen hemen tüm bankalarda aynı şekilde yapılandırılır.

Kredi Kartı Borç Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borçlarının taksitleri, mevcut borcun bulunduğu bankaların belirlemiş olduğu şartlara göre yapılmaktadır. Yani bankaların bu konuda ortaya koyduğu bir sistem söz konusu olmaktadır. Bu sebepten dolayı da her bankanın kendisine has bir uygulama geliştirdiğini, bu uygulamaların bankadan bankaya da değişim gösterdiğiniz söylemek mümkün olabilir. Ancak yine de birçok bankanın kredi kartı borç yapılandırmasında temel bir ölçüt ile ilerlediğini de unutmamak gerekir.

 

Bankalarda biriken borçların taksitlendirme evrelerinde kredi kartı sahiplerinin kredi notlarında da düşüş gözlenir. Bunun sebebi ise bankaların diğer kredilerde olduğu gibi bu borçlanma sisteminde de batık vermenin önüne geçme isteğidir. Uzun lafın kısası, bankalar sizlerin kredi kartı borçlarınızın yapılandırılması için atacağınız adımları tamamen olumlu karşılayacak ve işlemlerinizi hızlı bir şekilde yapacaktır. Ancak kart borcunu taksitlendirdikten sonra kredi kartını kullanmaya devam edemeyebilirsiniz. Bazı bankalar kredi kartını tamamen kapatarak borçlarınızı taksitlendirir. Zaten gecikmeye giren borçlar icra sürecine kadar ilerlerse kredi kartı otomatik olarak kapanır.

Kaç Aya Kadar Taksit Yapılır?

Bankaların mevcut kredi kartı borçlarını 48 aya kadar taksitlendirme ve yapılandırma imkanları bulunmaktadır. Ancak kredi kartı taksitlerinde sadece 12 ay taksitlendirme48 ay ise yapılandırma durumu söz konusudur. Bu iki unsurun ayrımını her zaman göz önüne almalısınız. Burada sizlerin kredi notunuzu yükseltmeniz adına borçlarınızı zamanında ödemeniz  de önemlidir. Kredi kartı taksitlendirmesi vatandaş açısından her zaman önemlidir. Özellikle de internet üzerinden peşin fiyatına alınan bir ürünün taksitlere bölünerek ödenme aşamaları daha cazip görünür. Bu gibi durumlarda bankaların ilgili personelleriyle iletişime geçerek, taksitlendirme evrelerinizi başlatabilirsiniz.

Kredi Kartı Borçları Nasıl Yapılandırılır?

Genel olarak bakıldığı zaman her bankanın müşterileri için kredi kartı sistemi konusunda geliştirdiği seçenekler mevcut. Bu seçenekler açısından mevcut borçlarınızı 48 aya kadar yapılandırabilir, düzenli bir sistem içerisinde de ödemeye başlayabilirsiniz. Fakat kredi notunuzun düşmemesi adına bankaların mevcut sistemlerine mutlaka uyum sağlayarak borçlarınızı günü gününe düzenli bir şekilde ödemenizi önemli görüyoruz. Kredi kartı borcu taksitlendirme nasıl yapılır?

Bankanızı direkt olarak telefon ile arayarak ya da aynı şekilde şubenizi ziyaret ederek kart borcunuzu yapılandırmak istediğinizi söyleyebilirsiniz. Kredi kartı borçları çağrı merkezleri tarafından yapılandırma sürecine alınmayabilir. Bu sebeple şubeleri ziyaret etmeniz en mantıklı ve hızlı yöntem olacaktır. Yapacağınız işlemler 1 ila 2 iş günü içerisinde tarafınıza telefon ile dönüş yapılarak bildirilecektir. Kredi kartı borcunuzu yapılandırdıktan sonra taksitlerinizi ödememenizdurumunda geçmiş ödediğiniz taksitlerinde ödenmemiş sayılacağını unutmamanız gerekmekte.

Kaynak: https://www.finans20.com/kredi-karti-borcu-taksitlendirme-nasil-yapilir/


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir