Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?


0

Kredi Kartı ülkemizde çok yaygın olarak kullanılan bir banka ürünüdür. Kredi kartları doğru kullanılmaması durumunda ciddi ekonomik sorunlar ortaya çıkarabiliyor. Kart kullanıcılarını zor duruma sokan etkilerden birisi de kart borcunun asgari tutarını ödemek ve bunu alışkanlık haline getirip sürekli olarak tekrarlamak. Peki nedir bu kredi kartı asgari ödeme tutarı? Asgari tutar ödersek ne olur? Sakıncaları neler?

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Asgari Ödeme Tutarı, kartınızın ödeme günü geldiğinde karta ödemeniz gereken en düşük miktarı gösteren bir tutardır. Kart borcunuzun tamamını ödemek yerine asgari tutar üzerinden ödeme yapma seçeneğiniz var ancak ödemediğiniz diğer tutar üzerine faiz eklenerek diğer aya devreder. Ayrıca asgari tutar ödedikten sonra yapacağınız her alışveriş için de alışveriş faizi uygulaması mümkün. Asgari tutar ödemesini alışkanlık haline getirirseniz bu durum içinden çıkılmaz bir hal alacak ve farketmeseniz de kart borcunuz günden güne artarak çığ gibi büyüyecektir. Kredi kartı asgari ödeme tutarı genel tanımı ile budur.

Asgari Ödeme Tutarı Ne Kadar Olur?

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı, kartınızın limitine göre değişiklik gösteren bir tutardır. Limitiniz ne kadar yüksek ise, bu tutar da o kadar yüksek olur. Ancak hesaplama yaparken ve ödeyeceğiniz tutar belirlenirken o ay yapmış olduğunuz harcama yani kartınızın toplam borcu dikkate alınarak bir hesap çıkartılır.

  • 15.000 TL’ye kadar olan limitler %30
  • 15.000 TL – 20.000 TL arası limitler %35
  • 20.000 TL üzeri limitler %40

olarak hesaplanacaktır. Bu hesap toplam borç üzerinden yapılır.

Örneğin 1.000 TL limitli kredi kartınızdan 1.000 TL tutarında yaptığınız alışverişlerin son ödeme tarihinde çıkacak olan asgari ödeme tutarı 300 TL olacaktır. 1.000 TL limitli kredi kartından 500 TL harcamanız durumunda da asgari ödeme tutarı 150 TL olacaktır.

Asgari Tutarı Ödemezsek Ne Olur?

Örnek ödeme planında verdiğimiz gibi çıkan 150 TL veya 300 TL’lik asgari tutarı ödememeniz durumunda kart borcunuz gecikmeye girmiş olacak ve siciliniz olumsuz yönde etkilenecektir. Kart borcunuzu ödeyecek gücünüz yoksa bile asgari ödeme tutarını ödemenizde fayda var. Borcunuzu 90 gün boyunca geciktirir, asgari tutarı dahil ödemezseniz hakkınızda yasal takip başlatılır. Durum bu hale gelmeden önce kart borcunu yapılandırma seçeneklerine göz atabilirsiniz.

Asgari Tutar Ödemenin Zararları Nelerdir?

Asgari tutar ödemesi yaptığınızda sürekli olarak faiz ödersiniz. Geriden gelen borcunuza T.C. Merkez Bankası tarafından belirlenen faizler uygulanır. Aynı zamanda asgari tutar ödemesi yaptığınızda da yapacağınız diğer alışverişlere de alışveriş faizi uygulanır. Siciliniz açısından bakıldığında herhangi bir sakınca görünmese de, kart borcunuz katlanarak arkanızdan geleceği için gelecek dönemlerde risk oluşturabilir.

Kaynak: https://www.finans20.com/kredi-karti-asgari-odeme-tutari-nedir/


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir