Kredi Başvurusu Neden Onaylanmaz?


0

 

Kredi neden onaylanmaz, kredi başvurusu neden onaylanmaz, kredi başvurusu çeşitleri ve kredinin reddedilme sebepleri hakkında tüm bilgiler yazımızın devamında yer alıyor. Günümüzde bir çok insan acil nakit ihtiyaçları karşısında kredi seçeneklerini değerlendirmek durumunda kalabiliyor. Durum böyle olunca da kredi başvurularının ve banka ürünlerinin kullanımının ülkemizde son derece yaygın olduğunu söylemek gayet mümkün. Ancak bazı sebepler var ki, kredimizin onaylanmasına engel olabiliyor. Bu sebepleri sizler için derledik ve doğru kredi başvurusu nasıl yapılmalı özetlemek istedik. Bankaların göz önüne aldığı değerlendirmeleri düşünürsek, ilk etapta kredinin geri ödenmesi konusunda çok titiz davrandıklarını söyleyebilir ve kredi başvurusu esnasında en çok bu alana odaklandıklarını söyleyebiliriz. Peki kredi başvurusu neden onaylanmaz? Kredi başvurusunun onaylanmama sebepleri nelerdir?

Kredi Başvurusu Nedir, Nasıl Yapılmalıdır?

Öncelikle kredi başvurularının onaylanması için doğru bir başvuru yapmamız gerektiğini söylemeliyiz. Eğer daha önce çalışmadığınız bankalardan başvuru yapıyorsanız bu durum kredinin onaylanması hususunda oldukça problem olabilir. Sizi daha öncesinde hiç tanımayan bankalar, kredi verirken çok daha fazla ayrıntıyı göz önünde bulunduracağı için, bu kredi başvurusunun reddedilmesi kaçınılmazdır. Eğer doğru kredi başvurusu yapmak istiyorsanız, ilk öncelikle çalıştığınız yani sizi tanıyan bankalara yönelmenizi tavsiye ederiz.

 

Örnek vermek gerekirse, çalıştığınız yerin maaş ödemesi yapmış olduğu bankaya kredi başvurusu yapmanız kredinin anında onaylanması için çok geçerli bir sebep olarak gösterilebilir. Bu bankalar sizin aylık olarak almış olduğunu maaşın tutarını bildiği için, aylık gelir – gider dengenizi daha hızlı hesaplayacak ve kredinizi anında onaylayacaktır. Daha önce bir çalışma geçmişiniz olmayan bankalara başvuru yaptığınızda ise bankanın sizden gelir belgesi talep etmesi oldukça normal sayılacaktır. Bu gibi durumlar da maalesef kredi başvuru sürecini uzatacak ve reddedilmesine sebep olacaktır. Reddedilen başvuruların diğer bankalar tarafından görüldüğünü de unutmamanız gerekiyor.

 

Peki kredi kullanmaya uygun olduğunuzu düşündüğünüz halde kredileriniz neden onaylanmıyor? Kredinizin onaylanmasına engel olabilecek sebepler nelerdir? Hep beraber inceleyelim.

Kredi Başvurusu Neden Onaylanmaz?

Yazımızın ilk bölümlerinde de bahsettiğimiz gibi, kredi başvurunuzun onaylanmasına engel olacak bir sürü neden olabilir. Bu sebeple kredi başvurusu yapmadan önce altta vereceğimiz detaylara özen göstererek başvurular yaparsanız kredinizin onaylanma ihtimali ve onay sürecinin hızlanacağını hatırlatmak isteriz. Kredi başvurusu neden onaylanmaz?

Düşük Kredi Notu ve Kötü Sicil

Elbette bankaların kredi değerlendirmesi yaparken ilk baktıkları ve en fazla dikkate aldıkları kriterin kredi notu olduğunu biliyorsunuzdur. Eğer daha önce kullanmış olduğunuz banka ürünlerinin ödemesinde düzensizlik, gecikme ve yasal takip gibi işlemlere maruz kaldıysanız, bu işlemler muhtemelen kredi notunuzu düşürmüştür. Anlayacağınız üzere de düşük kredi notu, kredilerin onaylanmaması için oldukça geçerli bir sebeptir. Kredi başvurusu yapmadan önce ilgili bankalardan kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Ayrıca kredi notu düşüklere kredi isimli makalemizi okuyarak, düşük kredi notu ile kredi kullanabilirsiniz. Ancak kara listeye girecek kadar ödeme düzensizliğiniz ve yasal takibiniz varsa kredi kullanmanızın git gide zora girdiğini üzülerek söylemeliyiz.

Aylık Gelir Dengesinin Yetersizliği

Eğer kredi kullanmak için maaş aldığınız bankaya başvuru yapıyorsanız, kredinizin onaylanma ihtimali oldukça yüksektir. Ancak maaş aldığınız için de kredinizin kesinlikle onaylanması gibi bir durum söz konusu değildir. Eğer bankalarda çeşitli ürünler (kredi kartı, kmh) kullanıyorsanız ve limitlerinizin geliriniz ile orantılı değilse bankalar bunu da bir risk olarak görebilir. Gelirinize göre çok daha fazla bir kredi kartı limitiniz var ve bunu kullanmışsanız banka daha fazla bir kredi açmayı uygun görmeyebilir ve riskli grupta değerlendirmeye alarak kredinizi reddedebilir.

Yanlış ve Eksik Bilgiler ile Başvuru

Kredilerin onaylanmama sebeplerinden biri de yanlış ve geçersiz bilgiler ile başvuru yapmaktır. Adres, gelir, telefon tarzı bilgilerinizi yanlış girmeniz halinde bankalar bunu doğrulayamadığından kredi başvurusunu direkt olarak reddedebilir. Bir diğer dikkat etmeniz gereken konuda gelir bilgisidir. Eğer bankaya olduğundan fazla bir gelir bildiriyorsanız, bankanın bunu doğrulama gibi bir yola gidebileceğini de unutmamalısınız. Bankalar kredi başvurusu sırasında gelir belgesi talep edebileceği için, yazmış olduğunuz geliri belgeleyemezseniz maalesef başvurunuz reddedilecektir.

Aynı Anda Birden Çok Başvuru

Aynı anda birden çok başvuru yapmak, kredi başvurularında yapılan en büyük yanlışların başında gösterilebilir. Şansınızı denemek amacıyla fazla fazla bankalara başvuru yapmak, diğer bankalar tarafından görüleceği için bu bankalar da müşteriye kredi kullandırımı sağlamayabilir. Farklı bankalarda ne kadar çok reddedilmiş başvuru varsa, yeni başvuruların onaylanma oranının o kadar azalacağını unutmamalısınız.

Kredi Başvurum Onaylanmazsa Ne Yapmalıyım?

Üstteki sebeplerden dolayı kredi başvurunuz onaylanmıyorsa, bu aşamada çok doğru adımlar atmanız gerekmektedir. Reddedilen her başvuru, diğer yeni başvuruların onaylanma ihtimalini son derece düşüreceği için doğru tercihler yapmamız çok önemlidir. Örneğin X bankasından yaptığınız 20.000 TL’lik bir başvuru gelir yetersizliği sebebiyle reddedilmişse, Y bankasına yapacağınız başvurunun aynı tutarda olması yanlış olacaktır. Gelir yetersizliği bankaların kafalarına göre belirlemiş olduğu bir gerekçe olmadığı için diğer bankalar da aynı aksiyonu alabilir. Bu sebeple kredinin neden reddedildiğini tüm gerekçeleri ile banka çalışanından öğrenmenizi tavsiye ediyoruz
.Kaynak: https://www.finans20.com/kredi-basvurusu-neden-onaylanmaz/


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir