KOBİ Kredileri Nedir?


0

 

KOBİ, küçük ve orta ölçekteki işletmeleri tanımlayabilmek için kullanılan bir terimdir. Kobiler, düşük ve küçük bütçeli işletmelerin bütününden oluşur. İşletmenin içeriği, sektörü ve yapısı ne olursa olsun kobilerin hacimleri ve gelişim süreçleri belirli kalıplara dayanır. Bu kalıplardan kurtulmak için ise kobiler, belirli zamanlarda kredilere başvurur. Bu kredilere de Kobi kredileri adı verilir. Peki KOBİ Kredileri Nedir?

Kobi Kredileri Nedir?

Bankalar, kobilerin işlerini büyütebilmesi için kendi içlerinde kredi finansman desteği üretir ve bunları kobi müşterilerine sunar. KOBİ müşterileri genelde banka personeli ile birebir görüşür ve banka personeli kobileri ziyaret eder. Bu ziyaretler genelde işinizin ne durumda gittiğini anlamak ve desteğe ihtiyacınız olup olmadığını anlamak amacı ile yapılır. Elbette bu aşamalara gelebilmek için öncelikle bankanızın sizin uygun bir kobi olup olmadığınızı araştırması ile başlayacaktır. Eğer vergi mükellefi iseniz çalıştığınız banka ile görüşüp, kobi müşterisi olabilirsiniz. Kobi ve kobi müşterisi olmanın yolları bunlardır.

Kobi Kredisi ise, kobilere özel olarak hazırlanan kredilerdir. Bireysel müşteriler bu kredilerden faydalanamazlar. Kobiler işini büyütmek, personel veya araç desteği alabilmek için bu kredilere başvurabilir. Bu krediler; Ticari Destek Kredisiİhtiyaç KredisiTicari Taşıt Kredisi olarak gruplandırılabilir. Bu krediler de, bireysel kredilerde olduğu gibi belirli onay aşamalarından geçer ve elbette kredi notunuz da bu durumu etkiler. Ancak kredi notunuz kadar, işletmenizin işleyişi ve gelir durumu da kredi alabilmeniz için önemli bir rol oynar. Banka personelinin sizi ziyaret edip tanıması, kredileriniz için olumlu sonuçlar doğuracaktır. Sizi iyi tanıyan müşteri temsilcisi, dosyanızı iyi hazırlayacak ve krediniz için onay alacaktır.

İşletmenin durumu nasıl tespit edilir?

Çalışanı 1 ve 5 arasında olan işletmelerin iş gelişimlerini büyütebilmeleri için bankalar tarafından büyük destekler verilir.. Bankalarda kobi bölümünde sizinle ilgilenen müşteri danışmanları (finansörler) sizlerin gelişim sürecinizi takip eder, bu yolda sizler için uygun planları sürekli olarak size sunar. Ziyaretlerin genel amacı da budur. Kobiler için de ayrıca bir çok destek platformu bulunmakta. Kobi destek kredileri için KOSGEB bölümlerimizi ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: https://www.finans20.com/kobi-kredileri-nedir/


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir