Katılım Bankası Nedir?


0

 

Katılım Bankası, faizsizlik ve sıfır faizli kredi prensiplerine bağlı olarak, müşterilerin faiz ödemeden kredi ve banka ürünlerini kullanabilmelerine yönelik kurulmuş olan banka modelidir. Bu durumlara yönelik işlemler yapan kredi veren bankalardır. Katılım Bankası Nedir?

Katılım Bankası Nedir?

Mevcut bankaların isimlerine Katılım sözcüğü eklenerek hizmet veren bankalar, dini ölçülerimize dikkat eden tüm bireyler tarafından sıkça tercih edilen bir banka türüdür. Adı ile beraber, isminden de anlaşılacağı üzere kâr ve zarar sistemine katılma prensibi içerir. Bu bankalarbirikim bireylerinden topladıkları fonları, faizsiz kredi şartları ile beraber ticaret ve sanayide değerlendirerek, ortaya çıkan kar ve zarar durumunu bölüşmeye dayanır.

Katılım Bankacılığı Kredi Modelleri

En büyük hizmetlerinden olan Faizsiz Kredileri, kâr ve zarar prensibine bakılarak müşterilerine sunar.

Katılım Bankası en temel şartı olan ‘Faizsiz Kredi’ esas alınarak katılımcılarına kar-zarar esasına göre gelir sağlamayı hedefler. Kredi çekmek isteyenlere direkt olarak anaparayı ödemek yerine, leasing diyerek vurguladığımız müşterinin ihtiyaç duyduğu malı satıcıdan peşin alıp kendisine vadeli satmak, kiralamak veya iş sahibiyle proje bazında ortaklık oluşturmaktır. Esas itibariyle faiz, ödünç verilen paranın vade sebebiyle miktarı önceden belirlenmiş sabit bir fazlalıkla geri ödenmesinin prensip olarak belirlenmesinden doğar. Klasik bankalar tasarruf sahiplerinden başta belirlenen faiz oranı karşılığında para toplamaktadır. Katılım bankalarında ise toplanan fon sahiplerine belli bir gelir taahhüdünde bulunulmadığı gibi yatırılan anaparanın garantisi bile yoktur.

Kaynak: https://www.finans20.com/katilim-bankasi-nedir/


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir