Emekliler Ne Kadar Kredi Çekebilir?


0

Türkiye’de milyonlarca emekli vatandaşımız bulunmaktadır. Genel olarak bakıldığında da emekliler maaşlarının tutarlarından pek memnun sayılmaz. Hal böyle olunca da maalesef emekli vatandaşlarımız bankalar aracılığı ile kredi kullanma yollarına başvuruyorlar. Gündelik veya genel ihtiyaçları için kredi kullanmak isteyen emeklilerimiz ise bazı durumlarda bankaların kurallarına takılabiliyorlar. Örneğin yaş sınırı gibi kurallar. Peki bu kurallara uygun emekliler en fazla ne kadar kredi çekebilir? Emekliler ne kadar kredi çekebilir? Bu sorularımıza yanıt arayacağımız yazımızı sonuna kadar okuyarak emeklilerin maaşlarının kaç katı kadar kredi çekebileceklerini öğrenebilirsiniz.

Emekliler Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Gelişen politikalar ve enflasyon oranının çift hanelerde takılı kalması ile beraber maaşları eriyen emekliler, çıkış yolu olarak kredi kullanmayı tercih edebiliyor. Durum böyle olunca da emeklilerimiz maaşının kaç katı kadar kredi çekebileceğini ve en fazla ne kadar kredi alabileceğini merak ediyor. Bizler de bu yazımız ile sizlere ne kadar kredi çekebileceğiniz hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızı sonuna kadar okuyarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Emeklilerimiz maaşlarının yarısına denk gelecek şekilde aylık ödemesi bulunan kredilere başvuru yapabilirler. Örneğin emekli maaşı 1.500 TL olan bir emeklimiz, aylık taksiti 750 TL olacak şekilde 36 aylık bir kredi kullanabilirler. Bu krediler genel olarak ihtiyaç kredisi olacaktır. Elbette bankalar ile olan ilişkiniz de bu durumu değiştirebilir. Kredi notunuz düşükse, alacağınız kredi tutarı da aynı yönde düşüş gösterebilir. Ancak bankalar ile aranız iyi, banka ürünlerini düzenli olarak kullanan bir bireyseniz de bu oran %60’lara kadar çıkabilir. Peki emekliler ne kadar kredi çekebilir?

Kısaca özetlemek gerekirse emeklilerimiz maaşının yarısına denk gelecek aylık taksit planına göre kredi kullanabilirler. Bu durumda anlamamız gereken nokta kredi notunuzun yüksek olması ve bankalar ile aranızın iyi olması. Bankalar ile arası iyi olup, emekli maaşı yüksek olan birisi aylık taksiti emekli maaşının %60’lık bir kısmına denk gelecek şekilde kredi kullanabilir.

 

Emekliler Hangi Bankalardan Kredi Çekebilir?

Emekliler de, normal bireyler gibi istediği banka ile çalışarak kredi başvurusunda bulunabilir. Ancak burada özellikle dikkat etmemiz gereken nokta, maaşınızı aldığınız bankadır. Size maaş veren banka, krediyi de o kadar kolay verecektir. Kredi taksitlerini maaşınızdan otomatik olarak keseceği için kredileriniz maaşınızı aldığınız bankalar tarafından anında onaylanarak hesabınıza geçebilir. Bu durumları göz önünde bulundurarak kredi başvurusu yapan bir emeklimizin kredisinin onaylanmama şansı yoktur.

Kaynak: https://www.finans20.com/emekliler-ne-kadar-kredi-cekebilir/


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir