EFT Nedir?


0

 

Şüphesiz ki EFT, en çok kullanılan para transfer işlemlerinden biridir. Para transferi işlemlerini bankalar üzerinden yürüten ve farklı bankalara para transferi yapan müşteriler transfer tipi olarak EFT yapmayı tercih eder. Peki EFT Nedir? EFT Nasıl Kullanılır?

EFT Nedir?

EFT, ödeme yapılacak olan bankanın sizin kullandığınız bankadan farklı bir banka olduğu zaman kullanılan bir para transferi çeşididir. EFT sistemi, standart para transfer işlemi ile aynı doğrultuda çalışır ve genel olarak birbirine çok benzerlerdir. Kısaca özetlemek gerekirse havale; aynı bankalar arasında yapılan para transferleri, EFT ise; farklı bankalar arasında yapılan para transferleri için kullanılan bir transfer tipidir.

EFT Nedir? EFT‘nin açılımı, Elektronik Fon Transferi‘dir. Açılımının baş harfleri olan EFT ile anılır ve yaygın olarak EFT ismi kullanılır. EFT işlemi ile, kullandığınız bankadan farklı bir banka müşterisine son derece kısa sürelerde para gönderimi sağlayabilirsiniz.

Eğer yaptığınız EFT işlemi hatalı ise iptal etme şansınız da var.

EFT Ücretli Midir?

Evet, EFT işlemleri hemen hemen tüm bankalarda ücretlidir. Mevcut kullandığınız bankadan farklı bir bankaya para gönderimi (çıkışı) sağladığınız için müşterisi olduğunuz bankanız bu işlem için sizden ufak bir miktar işlem ücreti tahsil eder. Kimi bankalarda 2 TL, kimi bankalarda 3 TL olarak düzenlenmiştir.

Bilgilendirme
ENPARA ve CEPTETEB gibi şubesiz internet bankacılığı sunan bankalar ile EFT dahil tüm işlemlerinizi işlem ücreti ödemeden yapabilir ve kazançlı çıkabilirsiniz.

EFT Nasıl Yapılır?

EFT, karşı taraftan alacağınız IBAN numarası üzerinden yapılır. Hesap numarası, Şube Kodu ve diğer bilgiler EFT işleminde geçersizdir ve tarafınıza sorulmaz. EFT işlemi yaparken karşı tarafın IBAN bilgisi ve hesabı sahibinin adını soyadını yazmanız yeterlidir. Bazı bankalar ise ek bilgi olarak duruma göre kişilerin TC kimlik numarasını talep edebilirler. EFT emri ekranındaki IBAN, İsim Soyisim ve diğer tutar bilgilerini eksiksiz doldurup işleme devam etmeniz durumunda EFT emrinizen geç 15 dakika içinde tamamlanacaktır. EFT işlemleri iş günlerinde yapılabilir ve haftasonları EFT işlemi yapılamaz. Hafta içi saat 17:00’a kadar EFT yapabilirsiniz. EFT Nedir? adlı makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Tüm bankaların EFT Saatleri hakkında bilgi alabilirsiniz:

Kaynak: https://www.finans20.com/eft-nedir/


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir