E-Haciz Nasıl Kaldırılır?


0

E-Haciz uygulanmış olan banka hesaplarınıza, gayrimenkul veya maaşınızdaki haciz kaldırma yöntemlerini anlatacağız. E-Haciz son zamanlarda vergi mükelleflerinin sık sık başına gelebilen bir haciz yöntemidir. Banka hesaplarınıza ait elektronik ortamlarda bulunan yatırımlarınıza, para veya fonunuza ve altınlarınıza haciz koyulabiliyor. Peki e-haciz nasıl kaldırılır? E-Haciz kaldırmaişlemi hakkında bilgiler ve tüm detayları makalemizde bulabilirsiniz.

Öncelikle e haciz nedir, neden uygulanır?

E-Haciz Nedir?

E-Haciz, bir diğer adı ile Elektronik Haciz, yalnızca devlete ait olan borcunuz yani vergi borçlarınızdan dolayı maaşınıza veya banka hesaplarınıza uygulanan bir haciz sistemidir. Altın, hisse senedi, para, fon gibi banka ortamında bulundurulan yatırımın elektronik ortamlarda el konulması anlamına gelmektedir.

 

E-Haciz Nasıl Kaldırılır?

Devlete olan borcunuz haczedilmeden önce size bir bildiri yani e-tebligat gönderildiğiniz E-Haciz Nedir? başlıklı yazımızda da belirtmiştik. Öncelikle banka hesaplarınız veya maaşınız haczedilmeden 7 gün içerisinde bu borcu öderseniz haciz işlemini otomatik olarak durdurmuş borçtan kurtulmuş olursunuz. Ancak 7 günlük süreci doldurmuş ve haciz işlemi başlamış ise hacze sebep olan borcu kapatmak haciz işlemini durdurur.

 

Elektronik ortamlardan gönderilen bu tebligatlara da e-tebligat adı verilir. E tebligatlar genelde okunması gereken tebligatlardır. Siz okumasanız bile belirli bir süre geçtikten sonra bu tebligat otomatik olarak okunmuş ve kabul edilmiş sayılacaktır. E-Devlet ve GİB üzerinden gönderilen tebligatları kontrol edebilirsiniz.

Haciz koyulan banka hesabınızın bulunduğu şube veya direkt müdürlük ile de görüşerek bu haciz işlemini durdurabilirsiniz. Elbette ki haciz işlemini durdurabilmek için öncelikle borcu ödemeniz gerekmektedir. Bankaların insiyatiflerine göre de bu borçlarınızı taksitlendirebilirsiniz. Bankanız ile görüşerek borcunuzu taksitlendirirseniz de haciz işlemi otomatik olarak durdurulacaktır.

Gayrimenkuller Haczedilir mi?

Evet, bankalar bu gibi durumlarda gayrimenkullere de haciz koyabilir. Ancak ilk etapta e hacizişlemi vergi daireleri tarafından banka ve hesaplardaki ürünlerinize bakarak işlem yapıyor. Bu işlemler daha hızlı ve sonuç veren işlemler olduğu için sıklıkla tercih ediliyor. Bankahesaplarınızdaki haciz işlemini de kaldırmak daha kolay. Düşük bir borç tutarı yüzünden haciz işlemi uygulanmış ise borcu kapatarak işlemi iptal edebilirsiniz.

Kaynak: https://www.finans20.com/e-haciz-nasil-kaldirilir/


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir