DASK Nedir?


0

 

DASKDoğal Afet Sigortaları Kurumu‘nun kısaltılmış halidir. Bu kuruluş kâr amacı gütmeyen, sigorta yönetmeliğine uygun bir şekilde işler yürüten, 7 kişilik bir heyet tarafından sürdürülen ve Hazine Müsteşarlığı tarafından denetlenen bir kurumdur. Peki DASK Nedir? DASK’ın genel amacı nedir?

DASK Nedir?

DASK, ülkemizde ilk kez 17 Ağustos 1999 depreminde gündeme gelmiş ve günümüze kadar sürmüştür. O günden bu yana Zorunlu Deprem Sigortası adı altında yer alır ve evlere DASK olmadan elektrik su dahil bağlatamazsınız. Ülkemizin geçmişine ve jeolojik özelliklerine bakıldığında da doğal afetlerin sıklıkla meydana geldiği görülmektedir. Son 60 yıldameydana gelen doğal afetlerin ortaya çıkardığı yapısal hasarlar istatik haline getirildiğinde bu tür durumların yarısından fazlasının depremler sonucunda meydana geldiği ortaya çıkmıştır. Deprem sigortasının önemi de bu istatistikler sonucunda ortaya çıkmıştır.

Kendi ihtiyacınıza göre belirleyebileceğiniz DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) ile devletin bütün imkan ve bütçeleri dahilinde gelecekte başımıza gelebilecek olan doğal afet kaynaklı yapısal hasarları büyük oranda anında direkt olarak telafi edebilirsiniz.

DASK’ın Amacı Nedir?

Bahsettiğimiz üzere, ülkemiz deprem bölgesinde yer almaktadır ve yapılan araştırmalara göre yapıların görmüş olduğu hasarların %50’den fazla bir oranda deprem kaynaklı olduğu ortaya çıkmıştır. Bu sebeple DASK sigortası zorunlu kılınmıştır.

DASK’ın amaçlarını şu şekilde sıralayalım;

  1. Tüm konutları depreme karşı güvence altında tutmak,
  2. Mali hasarların yükünü paylaşmak,
  3. Devletin, deprem sebebiyle meydana gelen giderlerini azaltmak ve gelecekte oluşabilecek hasarlar için fon oluşturmak.
  4. Ülkemizde sağlıklı yapılaşmaya katkı sağlamak.
  5. Toplum genelinde, sigorta bilincinin gelişmesine katkı sağlamak.

DASK’ın Amacı Nedir?

Ülkemiz deprem bölgesinde yer almaktadır ve bu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Güncel olarak tüm deprem haritalarını incelediğimizde ülkemizin %90’lık bir kısmı tehlikeli sayılabilecek deprem bölgelerinden oluşmakta ve bu %90’lık kısımın %80‘i de yerleşim bölgelerinden oluşmaktadır. Bu tarz durumlar göz önünde bulundurulduğunda Zorunlu Deprem Sigortası sadece bir sigorta değil, sağlıklı ve güvenli bir yaşam sürebilmemiz ve bunu devam ettirebilmemiz için yaşamsal bir faaliyettir.

DASK Sigortalarında poliçe bedeli sabittir ve farklılık göstermez. Bu sebeple çeşitli işlemler yapmanıza gerek kalmadan direkt olarak poliçe yaptırabilir ve zamanı dolmuş olan poliçenizi yenileyebilirsiniz.

 

Kaynak: https://www.finans20.com/dask-nedir/


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir