Boşanan Kadın Babasından Maaş Alabilir Mi?


0

Boşanan kadın babasından maaş alabilir mi, boşanan kadın babasının maaşını nasıl alır, kadının boşanmasından sonra babasının maaşına ne oluyor gibi bilgilere yazımızın devamında yer vereceğiz. Evliliklerden sonra kadınlar maddi ve manevi olarak zor duruma düşmemesi için devlet tarafından bir takım önlemler alınmıştır. Bu önlemler arasında kadınlar maaş bağlanması, çeşitli yardımlarda bulunulması, eşinden nafaka sağlanması ve emekli olan babasının maaşının bir bölümünü alması gibi yasal haklarla kadınların boşandıktan sonraki hayatları garanti altına alınmıştır. Bunun için boşanmış kadınların bir takım kuralları yerine getirmesi gerekir. Peki bu şartlar nedir? Boşanan Kadın Babasından Maaş Alabilir Mi? Bu şartlar şunlardır: 

Boşanan Kadın Babasından Maaş Alabilir Mi?

Eşinden boşanan kadın babasından maaş alabilir mi? Evet; alabilir. Eşinden boşanan kadın babasının maaşını alabilir. Baba eğer hayatta ise kadın babasının maaşının bir kısmını alabilir. Baba eğer ölmüş ise kadın başka bir kurumdan emekli değilse, herhangi biri ile eşinden boşandıktan sonra evlenmemiş olursa, sigortalı bir kurumda çalışmıyorsa ve boşandığı eşi ile aynı evde yaşamıyorsa eşinden boşanan kadın babasından maaş alabilir. 

 

Hangi Durumlarda Kadınların Babasından Aldığı Maaş Kesilir?

Babasının maaşından hak sahibi olan kadınların bu haklarını kaybetmemek için bir takım kurallara uyması gerekir. Bu anlamda kadınların uyması gereken ilk kural boşandıkları eşleri ile aynı evde kesinlikle yaşamamaları gerektiğidir. Bu durumun aksi yaşanırsa ve kişi boşandığı eşi ile aynı evde yaşayıp babasının maaşından da gelir alıyorsa bu durumda kişi suç işlemiş olur ve hem aldığı maaşları geri ödemek zorunda bırakılır hemde hapis cezası ile cezalandırılır. Ancak kişi evlenmeden başkası ile bir evde yaşıyorsa bu durum yaşanmaz. Bunun dışında boşanmış kadın bir sigortalı işe girdiğinde babasından aldığı maaş kesilir. 

Boşanmış Kadın Babasının Maaşını Nasıl Alır?

Ekonomik açıdan sıkıntı yaşamak istemeyen kadınlara sunulan haklar arasında babadan maaş alma hakkı vardır. Boşanmış kadın babasının maaşını almak için babası ölmüş ise bu durumu Sosyal Sigortalar Kurumu’na bildirdikten sonra maaş almaya başlar. Eğer kadının babası ölmemişse kadın boşandığını Sosyal Sigortalar Kurumuna bildirip maaş başvurusunda bulunur. Gerekli incelemelerden sonra kadına maaş bağlanır. Ancak kocasından her boşanmış kadın maaş alabilir mi Hayır. Çünkü kadının babasından maaş alabilmesi için babanın SGK’dan veya Bağ-kur’dan emekli olması gerekir. 

Kaynak: https://www.finans20.com/bosanan-kadin-babasindan-maas-alabilir-mi/


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir