Borsa Nedir?


0

 

Borsa ve borsa’dan para kazanmak herkesin hayalidir. Peki borsa nedir? Borsa hakkında tüm bilgileri kısa ve en net şekilde vermeye çalıştığımız makalemizde tüm ayrıntı ve detaylara ulaşabilirsiniz. Hep beraber bakalım, kısaca borsa nedir?

Borsa Nedir?

Borsa, aracılar vesilesi ile alıcı ve satıcının buluşturulması olarak tanımlanabilir. Taraflar arasında hisse senedi, tahvil, bono gibi yatırım araçlarının, taraflar hiçbir şekilde yüz yüze gelmeden, belirli kurallar dahilinde el değiştirmesi demektir. Borsadaki tüm fiyatlar arz ve talep unsuru göz önünde bulundurularak değişiklik gösterebilir. Günümüzde gelişen olaylar ve güncel durumlar borsanın şekillenmesinde rol oynar. Halk arasında “borsa fırladı, borsa düştü.” tabirleri ile ifade edilir.

Borsa piyasasında alım ve satım işlemleri arz-talep üzerinden şekillenir ve gerçekleştirilir. Bu işlemlerin tümüne örnek vermemiz gerekirse borsa nedir, çok daha iyi anlamış olacak ve borsa piyasasında arz ve talep ilişkisi nasıl şekillenir daha iyi öğreneceksiniz.

Hisse emirleri nasıl çalışır? Borsada Al – Sat işlemleri (Örnekleme)

Örneğin; A Hissesi‘ni satın almak istediniz. Bu durumun karşısında A Hissesi‘ni satmak isteyenbiri olmalı ki, yapmak istediğiniz işlem sonuç bulabilsin. Sizin alım emirleriniz, başkalarının da satış emirleri belirli elektronik ortamlarda toplanır. (Jargona göre: Tahta veya Ekran) Alım emirlerine; Talep Emri, Satış isteklerine ise Arz Emri denir. Bu emirler ise sadece birbirlerini karşıladıkları zaman (arz-talep) gerçekleşebilir. Kısacası, sizin satın almak istediğiniz seviyede satış yapmak isteyen başka biri varsa, alım-satım işlemi gerçekleşmiş olur.

Başka bir şekilde örnek verirsek; siz borsa piyasasında X Hissesi‘ni 50 TL’den sat veya 60 TL’den al gibi emirler verebilirsiniz. Sizin bu X Hissesi‘ni 50 TL’den sat emriniz, bir başkasının 60 TL’den alemri ile karşı karşıya geldiğinde, sizin satışınız karşı tarafın da alım işlemi gerçekleşmiş olur.  Eğer satış emirlerinize karşılık, al emirleriniz az ise al emirleriniz kadar satış gerçekleşir, diğerleri ise beklemeye girer. Yani 25 sat emrinize karşılık, 20 al emriniz varsa 5 sat emri de beklemeye girer. Bu durumda ya emrinizi iptal edersiniz ya da beklersiniz söylendiği üzere beklemeye devam edersiniz.

Borsa piyasalarının kısaca açıklanmış hali budur. Borsadan korkmanıza gerek yok. Eğer borsadan para kazanmak veya borsa piyasalarını yakından takip etmek istiyorsanız Borsa bölümlerimize göz atabilir, diğer makalelerimizden de yardım alabilirsiniz.

Kaynak: https://www.finans20.com/borsa-nedir/


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir