Bitcoin Nedir?


0

Bitcoin’in çok popüler ve bir o kadar da bilgi kalabalığının yoğun olduğu bir dönemden geçiyoruz. Bitcoin hakkında bir sürü yalan yanlış bilgi internet ortamında dolaştığı için yatırımcılar tarafından da çok riskli bir durum oluşturmakta. Bu yanlış bilgiler ışığında yatırımcılar yanlış yönlenebilir ve riskli yatırım hamleleri yapabilir. Peki bu bitcoin nedir? Bitcoin yatırımı nedir? Hep beraber inceleyelim.

Peki bu bitcoin nedir?

Bitcoin eşten eşe biçimde çalışan, merkezi olmayan bir sistem üzerinde oluşturulmuş, kayıtları blok zinciri (block chain) üzerinde tutulan, şifreli bir para birimidir. Merkezi bir para birimi olmaması, belirli bir merkezi olmaması, çok güçlü şifreleme sistemleri ile şifrelenmesi, internet ortamında herkesin erişebilir olması ve dışarıdan da herhangi bir müdahale kabul etmediği için de son derece güvenli bir para birimi olması en büyük özelliklerinden. Öncelikle net bir şekilde söyleyebiliriz ki, Bitcoin son derece güvenli bir para birimi. Ancak yapacağınız yatırımlar bu para birimini çok tehlikeli hale getirebilir. Örneğin dolar aldınız ve dolar tam tersi şekilde düşüşe geçti. Bitcoin’de de bu gibi durumlar mümkündür. Bitcoin meselesini tam olarak kavramadan bu yatırım aracını kullanmanız mantıklı olmaz.

 

Bitcoin ne zaman ortaya çıktı?

Bitcoin 3 Ocak 2009 tarihinde Satoshi Nakamoto takma isimli internet kullanıcısı tarafından uzun bir bildiri metni ile tüm kullanıcılara arz edilmiştir. Takibinde ise hemen popüler olmayı başarmış, internet aleminde webmasterlar tarafından sıkça kullanılan bir para birimi haline gelmiştir. Satoshi Nakamoto isimli internet kullanıcısının ise kim olduğu henüz ortaya çıkmamıştır.

Bitcoin kavramı henüz deneysel ve devrimsel bir kavramdır. Bitcoin yatırımı şuan popüler olmasının yanı sıra, gelecekte de bizimle olacak gibi duruyor. Bitcoin yalnızca bir yatırım aracı değil, bundan önce de kullanıldığı gibi sanal bir para birimidir. Yatırım konusunda popüler olmadan da internet kullanıcıları tarafından yaygın bir şekilde kullanılan bir ödeme aracıydı ve o zamanlarda da son derece güvenliydi. Hatta kullanıcıların büyük bir bölümü bitcoin ile ödeme yöntemini daha sık tercih ediyor, kart bilgilerini güvenmediği siteler ile paylaşmak zorunda kalmıyordu. Bitcoin nedir konusundaki bilgilerimiz bu kadar.

Kaynak: https://www.finans20.com/bitcoin-nedir/


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir