Bireysel İhtiyaç Kredisi Nedir?


0

 

Bankalardan kredi kullanacak olan kişilerin şüphesiz en çok başvuru yapıp tercih ettiği kredi türlerinin başında İhtiyaç Kredisi gelir. Bireysel ihtiyaç Kredisi, hemen hemen her ihtiyacımız için kolaylıkla başvuru yapabileceğimiz bir kredi türü olduğu için müşteriler tarafından sıkça tercih edilir. Peki İhtiyaç Kredisi nedir? İhtiyaç Kredisi kullanma şartları nelerdir?

Bireysel İhtiyaç Kredisi

Genel ve yüzeysel olarak kredileri ayıracak olursak, Ticari ve Bireysel olarak ikiye ayırabiliriz. Bireysel olarak da ihtiyaç kredisini düşünebilirsiniz. İhtiyaç Kredisi de kendi içinde; eğitim, sağlık, eşya, düğün gibi kredi çeşitlerine bölünebiliyor. Bu kredi çeşitleri bankaların sunmuş oldukları kampanyalara göre değişiklik gösterebilir. Bankalar belirli dönemlerde, örneğin eğitim döneminin başlangıcında eğitim kredisi kampanyası başlatabilir ve bunu çok düşük faizler ile verebilir. İhtiyaç Kredisinin genel mantık ve yapısı da budur.

Bireysel İhtiyaç Kredisi, banka müşterilerinin her türlü ihtiyacını karşılayabileceği şekilde düzenlenen kredi çeşitlerinden biridir.

Kredi kullanabilmeniz için, bankanızın sizden istediği bazı şartlar vardır. (kredi notu, sicil) Bu şartları sağladığınız zaman kredi kullanmanıza engel olacak hiçbir durum yoktur ve bir çok kanal üzerinden ihtiyaç kredisine başvuru yapabilirsiniz.

Bireysel İhtiyaç Kredisi Kullanma Şartları

Bankaların ve BDDK‘nın belirlediği temel şartların dışında, elbette banka ürünlerini kullanabilmeniz için 18 yaşından büyük, reşit olmanız gerekiyor. Bazı durumlarda ise bankalar 70 yaşın üzerindeki bireylere de kredi vermekten kaçınır ve daha çekimser davranır. Bu durum da bankadan bankaya değişim gösterebilir.

Her kredide olduğu gibi, Bireysel İhtiyaç Kredisinde de belirli bir kredi notunuzun olması ve bankalara yapmış olduğunuz ödemelerinizin de düzenli olması gerekir. Kredi notunuzun yüksek olması da ödemelerinizin düzenli olduğunu gösterecektir. Kredi Notu hakkında bilgi sahibi değilseniz Kredi Notu Nedir? isimli makalemizi okuyabilir, Kredi Notu bölümlerimize göz gezdirebilirsiniz.

 

Bireysel İhtiyaç Kredisi

Genelde tüm bankalarkredi notu yüksek olan tüm müşterilerine ek bazı şartlar ile beraber çok kısa sürede onay veriyor. Hızlı para ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek için de kredi notu hususuna çok dikkat etmeli ve skorunuzu yüksek tutmak için gerekli adımları uygulamalısınız.

Kredi skorunuz ne kadar önemliyse, aylık ödeme gücünüzü gösterecek olan gelir belgeniz ve sigortalı bir işte çalışıyor olmanız da bir o kadar önemli. Tabiki bu durumun üzerinden de belirli bir süre geçmiş olması gerekiyor. Bankaların gözünde ödeme gücünüz olduğunu kanıtlayabilmek için en az 4-5 ay sigortalı gözükmeniz gerekiyor. Eğer sigortalı bir işte çalışmıyor ve düzenli bir geliriniz yoksa internet kanalı ile yapacağınız başvurular sistem tarafından otomatik olarak reddedilir.

Bu ve benzer durumları karşılıyor olmanız, kredinizin onaylanmasında büyük rol oynayacaktır. Ancak şunu belirtmen istiyoruz ki, tüm bu şartları karşılıyor olmanız kredinizin kesin olarak onaylanacağı anlamına gelmiyorBankalar son dönemlerde çok farklı inceleme politikaları ile karşımıza çıkabiliyor. Aynı zamanda devletin çıkarmış olduğu son yasaya görede aylık ödeme gücünüz izin vermiyorsa krediniz yine otomatik olarak red görüyor.

Bireysel İhtiyaç Kredisi hakkında bilgileri okuğunuz için teşekkür ederiz.

Kaynak: https://www.finans20.com/bireysel-ihtiyac-kredisi-nedir/


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir