Banka Kredisi Devir Edilebilir Mi?


0

Günümüzde konuttaşıt gibi alımlarda bulunabilmek için insanların uzun vadede ödemeyle kredialması çok olağan bir durum haline gelmiştir. Eğer alınan ev veya taşıtın satışı yapılmak isteniyor ve üzerinde krediden dolayı ipotek var ise akla gelen kredi borcunun devredilmesi mümkün mü sorusu olacaktır. Böyle durumlar karşısında bankalar kredi borcu devretme işlemi yapmaya soğuk bakmaktadır. Ancak bu problemin farklı çözümleri de olabilir. Direk olarak borcunuzu başkasına devir etmek gibi bir seçeneğiniz banka tarafında mümkün olmasa da, çeşitli yöntemler ile buna benzer işlemler yapabilirsiniz. Banka Kredisi Devir İşlemleri nasıl olur? Banka Kredisi Devrolur mu?

Banka Kredisi Devredilebilir Mi?

Banka kredinizi direkt olarak başkasına devretmeye pek yanaşmamaktadır. Ancak kredi almış olduğunuz banka dışında başka bir bankadan borç kapatma kredisi alarak mevcut ev veya taşıt kredi borcunuzu kapatabilir ve mevcut ipoteği kaldırıp satışı gerçekleştirebilirsiniz. Böylece satıştan gelen finans ile almış olduğunuz kredi borcunu kapatabilirsiniz. Başka bankadan çekmiş olduğunuz borç kapatma kredisi diğer anlamıyla bankadan bankaya borç transferi işlemidir. Borç kapatma kredisi çekeceğiniz bankanın bu transferi kabul etmesi için kredi notunuzun yüksekolması gerekmektedir. Borç transferinin negatif yönü ise faizi yükseltmek ve borcu yüzde 20 – 25 oranında arttırmaktır.

 

Bir Diğer Kredi Borç Transfer İşlemi

Kredi borcunu devralmak isteyen kişi aynı bankaya gidip standart ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunur. Sizin kredi borcunuzu üstleneceğini belirtir. Daha yüksek faiz ve masraflar ile almış olduğu kredi ile borcu devralmak isteyen kişi de borcu kapatabilir. Gördüğünüz üzere bu tam bir devir işlemi değildir, borca fazladan faiz ve masraf eklenmiş olur, bu durumu da devralmak isteyen kişi kabul etmiş olur. Tabi bu işlem için kredi borcunu devralmak isteyen kişinin ödeme gücü, kredi notu araştırılır.

Eğer başkası adına kredi çektiyseniz, ancak o kişi size kredi borcunu ödemiyorsa, bu sebepten borcu devretmek istiyorsanız, o kişinin iş birliği olmadan bu transfer işlemini yapmanız mümkün değildir. Bu gibi durumlarda iki tarafında rızası olması isteneceğinden dolayı bankanız tek taraflı bir talep ile işleminizi gerçekleştirmeyecektir.

Kaynak: https://www.finans20.com/banka-kredisi-devir-edilebilir-mi/


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir