Banka Kartı İnternet Alışverişlerine Nasıl Açılır?


0

Banka kartları yeni düzenleme sonucunda, banka veya kredi kartı sahiplerinin 31 Aralık 2017 tarihine kadar kartlar ile internetten alışveriş yaptıklarına dair onay vermeleri gerekmektedir. Bu şekilde onay verilen kartlar ile, internet üzerinden alışveriş yapılmaya devam etmek mümkün olacaktır. Ancak onay vermediğiniz taktirde kartınız internet kullanımlarına tamamen kapatılacak ve sizin onayınız alınmadan internetten alışverişe izin verilmeyecektir. Peki Banka Kartını internet Alışverişine Açtırmak nasıl yapılır?Banka kartı internet alışverişlerine açılabilir mi? Banka Kartını İnternet alışverişine açtırmak için alttaki adımları inceleyebilir ve gereken yöntemler ile işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var? [göster]

Banka Kartını İnternet Alışverişine Açtırmak

Kredi kartı ile internetten alışveriş yapacak olan bireylerin, gerekli bankaya giderek veya müşteri hizmetleri ile görüşerek, internet alışverişi seçeneğine onay vermesi gerekmektedir. 1 Ocak 2018 tarihi sonrasında kişi onay vermemiş ise, tüm kartlar internetten alışveriş seçeneğine kapatılacaktır. Birçok online hizmet veren sitelere dahi kapatılacaktır. Kredi kartı ile otomatik ödeme ise, onay verilmemesi dahilinde kullanılmaya devam edilecektir.

 

Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açtırmak Hangi Adımlardan Geçer?

Kredi kartı internet alışverişine açtırma işlemi için, kişinin öncelikle ilgili bankanın müşteri hizmetlerini araması halinde işlemini gerçekleştirebilir. Veya mobil bankacılık üzerinden de yapılabilir. Bir başka yöntem ise; telefondan SMS ile belirtilen detaylarla mesaj atmak işlemin gerçekleşmesine yardımcı olacaktır. 

 

Banka Kartı İçin Aynı Kurallar Geçerli Midir?

Banka kartı ile yapılacak olan internet alışverişlerinde de yeni düzenleme kuralları uygulanmaktadır. Bu yüzden kişinin banka kartı internet alışverişine açtırma işlemini 31 Aralık 2017 tarihinden önce gerçekleştirmesi gerekir. Bireylerin bunu yapabilmesi için üç ayrı yöntemden faydalanmaları gerekmektedir.  

Mobil bankacılıktelefon bankacılığı ve en yakın şubeye gitme seçeneklerinden birine başvurma imkanı vardır. Kişi, bankanın yetkili olan müşteri hizmetlerini araması halinde veya mobil bankacılık ile bu işlemi gerçekleştirmesi mümkündür. Fakat kişinin bu tür imkanları bulunmuyor ise kişi, bankanın en yakın şubesine giderek başvuruda bulunabilir ve kartını internetten alışveriş seçeneğine karşı açtırabilir. Bu işlem ATM üzerinden de gerçekleştirebilmektedir. 

Kişinin birden fazla kartı bulunması halinde tüm kartları, ayrı ayrı aynı işlemlere tabii tutmak önemlidir. Kart sahibi olanların, sadece açtırdığı kartları internet alışverişinde kullanacağını unutmamalıdır. Banka kartını İnternet alışverişine açtırmak için bu adımları uygulamanız yeterli.

Yeni Düzenlemenin Sebebi Nedir?

Bu düzenlemenin sebebi, insanların dolandırılmasından dolayı getirilen yeni bir düzenleme olarak bilinmelidir. Birçok dolandırılma olaylarına karşı alınan bu önlemin işe yarayacağı kesindir. Bu gibi durumlara temkinli yaklaşan kullanıcıların onayı olmadan asla internet alışverişi olmayacak ve haberiniz olmadan para çekilme gibi durumların da önüne geçilmiş olacaktır. Kartınızı internette kullanabilmek için mutlaka onay vermelisiniz.

Kaynak: https://www.finans20.com/banka-karti-internet-alisverislerine-nasil-acilir/


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir