Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?


0

Banka hesabı bloke kaldırma, banka hesabına konulan bloke nasıl kaldırılır, banka hesabı blokesi nasıl kalkar, banka hesabımda bloke var nasıl kaldırırım, banka hesabına koyulan bloke kaldırma yöntemleri 2018 hakkında güncel bilgiler yazımızın devamında yer alıyor. Bankalara ve devlet dairelerine olan borçlarımızdan dolayı bu gibi resmi kurumlar banka hesaplarımıza bloke koyabiliyor. Vadesi fazlaca geçmiş olan ve ödememeye devam ettiğimiz borçlar yüzünden banka hesabımıza bloke koyulabilir. Bu bloke borç tutarı ile banka hesabınızdaki bulunan para arasında değişim gösterebilir. Örneğin yüksek meblağlı borçlarınız için banka hesaplarınızın tamamına bloke konulabilir. Ufak borçlarınız için ise banka hesabınızdaki tutarın belirli bir kısmına bloke gelebilir. Bu gibi durumlarda hesabınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak koyulan blokenin çeşitleri olacağından bu durum değişim gösterebilir.

Peki banka hesabına konulan bloke nasıl kalkar? Banka hesabıma koyulan blokeyi nasıl kaldırabilirim? Hesabıma kimler neden bloke koyuyor gibi detayları yazımızın devamında hep beraber arayalım. banka hesabına konulan bloke nasıl kaldırılır?

Banka Hesabıma Neden Bloke Koyulur?

Bankalar ve devlet daireleri genel olarak borçlarını tahsil edebilmek için en hızlı yöntemleri seçerler. Örneğin sizleri borçlarınızdan dolayı icra dairelerine vermek yerine, belirli masrafların altına girmek yerine direkt olarak banka hesaplarınızda ki paraya haciz yani hesabınıza blokekoyarak borcunu tahsil edebilir. Az önce de belirttiğimiz gibi bu bloke borç tutarınıza göre değişkenlik gösterebilir.

 

Banka hesaplarınızda bloke olduğunu düşünüyorsanız öncelikle blokenin olup olmadığını, kim tarafından bloke koyulduğunu öğrenmeniz gerekiyor. Bunun için blog sayfamızda yer alan e-haciz sorgulama nasıl yapılır isimli yazımızı okuyabilirsiniz. E-Haciz Sorgulama işlemini tamamladıktan sonra bu blokenin nasıl kaldırılacağına dair ip uçlarını sizlerle paylaşalım.

Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

Pekala Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır? Banka hesaplarından bloke kaldırmak kolay mıdır, borçlar nereye ödenmelidir? Öncelikle blokeyi koyan kurum ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Genellikle banka hesaplarına bloke koyan kurumlar devlet daireleridir. Ödenmemiş vergi borçlarınız yüzünden banka hesaplarınıza bloke koyulabilir. Özellikle vergi daireleri son zamanlarda ödenmeyen borçlarınız için direkt olarak e-haciz yöntemini tercih ediyor ve vergi dairelerinin bu konuda yetkilendirildiğine dair söylentiler de var.

Bloke koyan kişiyle direkt olarak bir görüşme sağlayarak borcunuzun kapak tutarını öğrenmeniz gerekiyor. Kapak tutarı o borcun kapanması için ödenmesi gereken tutardır. Blokeyi koyan ilgili kuruluşa bu ödemeyi peşin olarak yapmalısınız. Ancak bu aşamadan sonra bloke otomatik olarak kalkmıyor. Ödemeyi yaptıktan sonra ilgili kurumdan ödemenin yapıldığına dair bir yazı alarak, hesabınıza bloke koyulan bankaya gitmeniz ve borcu ödediğinizi beyan etmeniz gerekiyor. Size verilecek olan evrakta borcun ödendiği ve hesaptaki blokenin kalkması için herhangi bir engel kalmadığını belirten ifadeler yer alacaktır.

Bloke kaldırmanın en basit ve hızlı yolu budur. Bu işlemleri gerçekleştirmeden de blokenin kalkmayacağını belirtmekte fayda görüyoruz. Borç peşin olarak tamamen kapanmadan maalesef bankalar blokeyi kaldırmayacaktır.

Başka Hesap Açarak Blokeden Kurtulabilir Miyim?

Genel bir mantık olarak bu tarz bir yöntem söz konusu olabilir. Farklı bir bankaya giderek hesap açabilir ve kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu hesap üzerinden para alıp, para gönderebilir ve hesabınızda para bulundurabilirsiniz. Ancak sizin diğer hesabınızdaki blokeyi kaldırmak için herhangi bir eyleme geçmediğinizi fark eden alacaklı kişi yeni bir sorgu yaparak banka hesaplarınızı yeniden inceleyerek yeni hesabınıza da bloke koyabilir. Alacaklı kişi hesaba blokegönderirken o an sahip olduğunuz hesaplara bloke gönderebilir. Bu sebeple gönderilen blokeden sonra açılan hesaplara otomatik bir bloke işlemi uygulanmayacaktır. Ancak bu yöntemin kalıcı bir yöntem olmadığını da üzerine basarak söylemek gerekiyor. Hesaba konulan blokeden kurtulmak için en mantıklı yöntem borcu kapatarak bankaya borcu yoktur yazısı götürmek olacaktır.

E-Haciz nasıl kaldırılır isimli yazımızı da okuyarak banka hesaplarına konulan bloke nasıl kaldırılır ve Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Aklınıza takılan tüm detayları da alt bölümde bulunan yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Kaynak: https://www.finans20.com/banka-hesabina-konulan-bloke-nasil-kaldirilir/


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir