Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenebilirim?


0

Günümüzde bireyler babaları vefat ettikten sonra babalarının üzerinde bilmedikleri ve haberi olmadıkları herhangi bir mal varlığı veya banka hesaplarında bulunan parası olup olmadığını sorgulama ve öğrenme ihtiyacı duyabiliyor. Bu bireyler herhangi bir zaman kısıtlaması olmadan kısa bir işlem ile Veraset İlamı çıkartarak babalarının veya aile bireylerinin mal varlıklarını öğrenebiliyorlar. Bu mal varlığı tam taşınmaz listesi olarak listeyi talep eden mirasçıya verilebiliyor. Bu mirası reddetmek istiyorsanız da babanızın ölüm tarihini takip eden ilk 3 ay içinde Reddi Miras davası açmalı ve mirası reddetmelisiniz. Veraset ilamı dahil tüm işlemler için bu davaları yalnızca mirasçıların açma hakkı vardır. Peki babamın mal varlığını nasıl öğrenebilirim? Babamın üzerindeki mal varlığı nasıl öğrenilir tarzında sorulara yanıt arayalım.

 

Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenebilirim

Vefat eden babanızın veya aile bireyinizin üzerindeki mal varlığını sorgulayabilmek için bir veraset ilamına ihtiyacınız olduğunu söylemiştik. Peki bu veraset ilamı nedir? Veraset ilamı nerelerden alınır gibi sorulara yanıt verelim. Veraset ilamı, vefat eden bireyin bağlı olduğu ildeki adliyeler veya noterlerden kolaylıkla alınabilir. Adliyeler, yani Sulh Mahkemeleri tarafına başvuru yapacak olursanız bu belgeyi çıkarmanız ortalama olarak 1 hafta kadar sürebilirken, noterlerden bu belgeyi anında alabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan şey nüfus kağıdı örneği olacaktır. Ancak bu işlemi sadece ve sadece birinci dereceden akrabalar yani mirasçılar yapabilirler. (Eş, çocuk, anne, baba, kardeş) Bu sayede veraset ilamı alarak vefat eden kişinin üzerindeki tüm taşınmazları öğrenmiş olacaksınız. Babamın mal varlığını nasıl öğrenebilirim?

Veraset İlamı Masrafları Ne Kadardır?

Söylediğimiz gibi, sulh mahkemeleri veraset ilamını 1 haftalık bir süre içerisinde verirken, noterler ise anında vermektedir. Peki noterler bu işlemlerden ne kadar ücret alıyor? Daha öncelerinde sadece sulh mahkemeleri tarafından verilen veraset ilamı 2011 yılından sonra noterler tarafından da belirli ücretler karşılığında verilmeye başlandı. Peki noterler bu işlem için ne kadar alır? Güncel olarak baktığımız zaman geçen seneye göre 10 TL‘lik bir fiyat farkı ile 2018 yılında veraset ilamı ücreti 136 TL olmuştur. Bu ücret karşılığında tek veraset ilamı alabilirsiniz. Ancak aynı anda 2 adet veraset ilamına ihtiyaç duyarsanız da 2 veraset ilamını 153 TL’den alabilirsiniz.

 

Bu evrağı aldıktan sonra da belge üzerinde göreceğiniz gibi artık sizler mirasçı sayılacak ve belge üzerindeki taşınmazlarda hak sahibi olduğunuzu göreceksiniz. Bu veraset ilamı sayesinde aynı zamanda o malın mirasçılarının da kim olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu konuda takıldığınız yerler varsa alt bölümde bulunan yorum bölümünden tüm sorularınızı sorabilirsiniz, yazımızı okuduğunuz için teşekkürler.

Kaynak: https://www.finans20.com/babamin-mal-varligini-nasil-ogrenebilirim/


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir