Türkiye'nin Ekonomi Rehberi

Öğrenciyim Kredi Çekmek İstiyorum, Banka Kredi Verir Mi ? 2017

Öğrenciyim Kredi Çekmek İstiyorum, Banka Kredi Verir Mi ? 2017
Bu haber 09 Kasım 2017 - 12:01 'de eklendi ve 52 views kez görüntülendi.

Bankalar öğrencilere muayyen şartlarla kredi verebilmektedir. Yalnız kredi alan kişiler genellikle anne ve babalardır. Bankaların öğrencilere ne gibi şartlarda kredi verebildiğini öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Bankaların öğrenciye kredi verip vermeme hususunda soru yönelten kişiler çoğunlukla öğrencilerdir. Bankalar öğrencilere bazı belli başlı şartlar ile kredi vermektedir. Anlaşıldığı üzere öğrencilerin bankadan kredi alabilmeleri baya meşakkatli bir durum. Öğrencilerin banka kredi imkanlarından faydalanabilmesi için bankaların öne sürdüğü koşullara sahip olmaları gerekmektedir. Bankaların öğrencilere ne gibi durumlar söz konusu olursa kredi verdiklerini öğrenmek için yazımıza mutlaka göz gezdirmelisiniz.

Bankadan kredi almak isteyen bir öğrenciyseniz şayet bankaların öğrencilere kredi verme koşullarını mutlak surette bilmelisiniz. Bankalar kredi talep eden her öğrenciye maalesef kredi vermemektedir. Bunun için öncelikli olarak kredi alma koşulları hakkında malumatınız olması gerekir. Öğrencilere kredi veren bankaların şartları şunlardır:

Öğrenci olarak kredi çekmek istiyorsanız bir işte yarı zamanlı olarak ya da boş vaktinizi dolduracak şekilde çalışıyor olmanız ve kendinize ait elde ettiğiniz bir gelirinizin olması gerekmektedir. Bazı öğrenciler bir tek gece vakitlerinde ya da yalnızca yarı zamanlı yani sabahtan öğleye, öğleden akşama veyahut akşamdan gece vakitlerine kadar şeklinde çalışmaktadırlar. Bu doğrultuda para kazanıp, okul ihtiyaçları için gerekli harcamaları yapabilmektedirler.

Bankadan kredi temin edebilmeniz için sigortalı olarak çalışıyor olmanız gerekmektedir. Ekstra olarak ise kredi puanınız yüksek olmalıdır. Aylık geliriniz de kredi borcunuzun taksitlerini ödeyebilmeniz ile orantılı olmalıdır. Mesela yarı zamanlı çalışıp 750 TL maaş almanız halinde bu gelirinizin yalnızca en fazla yarısını kredi borcunuzun taksitlerini ödemek maksadıyla tahsis edebilirsiniz. Bankalar taksitlerinizi maaşınızın yarısını geçmeyecek tutarlara bölmektedirler.

Eğer öğrenci olup aynı zamanda çalışmıyorsanız yani geliriniz yoksa bankalar size kredi vermeyeceklerdir. Bankalardan kredi almak için gereken koşulları sağlayamıyorsanız ve ciddi manada krediye ihtiyaç duyuyorsanız sizin yerinize ebeveynlerinizden birinin kredi kullanması daha uygun olacaktır. Bu şekliyle de masraflarınızı karşılamanız mümkün kılınmış olacaktır.

Anne ve babalar bankadan ihtiyaç kredisi ya da eğitim kredisi adı altında kredi kullanabilirler. Evlatlarının okul, kurs ya da üniversite harcamalarını, yurt ödemelerini ve benzeri masrafları karşılamak için kredi çekmektedirler. Özel okul taksitlerini ve hatta yurt dışı eğitim harcamalarını karşılamak için dahi bankalardan kredi kullanımı mümkündür.

Ebeveynlerin birçoğu çocuğunu yurt dışı okullarında okutmak istemekte ve bunun için bankadan kredi kullanmayı göze almaktadır. Bilirsiniz, yurt haricinde okul okumak oldukça gideri olan bir meseleye dönüşmektedir. Bu sebeptendir ki bankalar yurt dışı eğitim kredisi şeklinde de kredi hizmet sunmaktadırlar. Yalnızca bu kredilerin faiz oranı öteki kredilere oranla çok daha yüksektir.

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisini 20 Yıl / 240 Ay Vadeli Veren Bankalar başlıklı makalemizde 20 yıl vadeli ev kredisi, 20 yıl vadeli konut kredisi ve 20 yıl vadeli konut kredisi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.GÜNCEL HABERLER
İLGİLİ HABERLER