Türkiye'nin Ekonomi Rehberi

Kredi Notunu Hangi Ödemeler Etkiler?

Kredi Notunu Hangi Ödemeler Etkiler?
Bu haber 19 Kasım 2017 - 19:23 'de eklendi ve 24 views kez görüntülendi.

Kredi Notunu Hangi Ödemeler Etkiler? Sorunuzun cevabı çok basit, esasında kredi notunuzu tüm ödemeler etkilemektedir.

Bankadan kredi kullanırken, iş kurmak istediğinizde ve ev kiralayacağınız zaman bile kredi notuna ihtiyaç duyulmaktadır.  Sizi finansal anlamda bu denli etkilemesi kredi notunuzun aslında sizi yansıtan bir gösterge olduğunu açığa çıkarmaktadır. Dolayısıyla kredi notunu dikkate almanız, kredi notunuzu etkileyen tüm unsurları da bilmeniz gerekmektedir.

Kredi kartı taksit ödemeleriniz ve kredi kartı ödemeleriniz kredi notunu etkileyen en önemli ödemeler olup kredi notunuzu bunlar direkt etkilemektedir. Yani ödemelerinizi düzenli ver zamanında gerçekleştirmeniz halinde kredi notunuz artı yönde şekillenirken, ödemelerinizi geciktirme durumunda kredi notunuz tabii ki düşecektir.

Kredi notunuzu devlete yapılan ödemelerde etkilemektedir. Vergi ve prim ödemeleri ile trafik ve park cezalarının ödemeleri bunların arasında olabilir. Devlete olan vergi borcunuz ya da ödemeyi unuttuğunuz bir borcunuz var ise bu borç sizin kredi notunuzu düşüren bir unsur haline gelir. Esasen ödeme mükellefi olduğunuz ödemelerin tümü kredi notunuzu etkilemektedir. Hatta ödenmeyen kira bedellerinden ötürü icralık olunması dahi kredi notunu etkilemektedir. Bu sebeple kira bedellerini de mutlaka düzenli ve vaktinde ödemek gerekmektedir ki mal sahibinin düzensiz ödemelerden ötürü yakınması İcra Müdürlüğü’ ne kadar taşınmasın.

Kredi taksitlerinizi düzenli ve zamanında ödemeniz kredi notunuzu yükseltirken, gecikmeli veya ödenmeyen taksitleriniz ise kredi notunuzu düşürecektir.

Kredi kartı ekstre borcunuzu öderken de büyük bir ehemmiyet göstermeniz gerekmektedir. Kredi kartınızı fazlasıyla kullanıp birde ekstrenizi ödeyemediğinizi düşünürsek kredi notunuzun düşmesi kaçınılmaz olacaktır. Kredi kartı ekstre borcunuzun sürekli ve sadece asgarî tutarını ödediğiniz takdirde de yine kredi notunuzun düşmesine neden olacaksınız. Bundan dolayı bir sonraki ay ki gelecek ekstrenizi göz önünde bulundurarak harcamalarınızı yapmanız sizin bu gibi sıkıntılardan kaçınmanızı sağlayacaktır.

GSS prim borcu ödemeleri işsiz kişilerin düşük ücretle sağlık hizmeti almalarını sağlamak adına alınan ödemelerdir. Gelir testi yapılmadan önce yüksek tutarlar alınırken sonrasında yani gelir testinden sonra bu düzen değiştirilmiştir ve aylık 53,33 TL alınmaya başlanmıştır. Bahsetmiş olduğumuz GSS primlerini ödememenizde maalesef kredi notunuzu olumsuz etkileyecektir.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Para Biriktirmek için 5 Yöntem! 2017 başlıklı makalemizde birikim yapmak istiyorum, en kolay para biriktirme yolları ve en kolay para biriktirme yolu hakkında bilgiler verilmektedir.GÜNCEL HABERLER
İLGİLİ HABERLER