Türkiye'nin Ekonomi Rehberi

Kredi Kartı Kullanmanın Kredi Notuna Etkileri Nedir?

Kredi Kartı Kullanmanın Kredi Notuna Etkileri Nedir?
Bu haber 16 Kasım 2017 - 10:56 'de eklendi ve 25 views kez görüntülendi.

Kredi notuna en çok etki eden unsurların başında kredi kartı gelmektedir. Kredi kartı ödeme alışkanlıklarının kredi notuna etkisi yüzde 30 oranındadır. Bu oran diğer etken unsurlardan daha fazladır.

Kısacası, kredi kartınızı ne kadar iyi kullanırsanız o oranda kredi notunuzda bu durumu gözlemlerseniz. Yani anlayacağınız esas olan şey ödeme alışkanlıklarınızdır. Dolayısıyla kredi notunuz, kredi kartı ekstrenizi ödeme alışkanlığınızı oldukça fazla dikkate almaktadır.

Kredi notunuzun banka kartınızı neden dikkate almadığını ancak kredi kartını bu kadar çok önemsediğini soruyorsanız, sebebi şu ki kredi kartınız bankadan almış olduğunuz borcun düzenli ve zamanında ödenip ödenmediği gibi bir durumu ortaya koymaktadır. Tüketicinin bankadan kredi alabilme durumunu banka daha çok dikkate aldığına göre banka kartınızın önemsenmemesi normal olan bir meseledir. Kredi kartınızın ekstresini düzenli ödemeniz kullanmak istediğiniz kredinizin taksitlerini de düzenli ödeyeceğinizin teminatını vermektedir.

Kredi kartı ekstrenizin daima asgari tutarını ödemeniz ve borcunuzu sürekli geciktirmeniz kredi notunuzu düşürecektir. Bu şekilde ödemeleri olan bir müşteriye de hiçbir banka kredi vermemelidir. Sonuç itibariyle kredi kartı borcunu ödemeyen kişi kredi taksitlerini de mutlaka ya geciktirecek ya da hiç ödemeyecektir.

Bankadan asla kredi kullanmayan biriyseniz eğer veya otomatik ödeme talimatı oluşturmadıysanız kredi notunuz bulunmuyor demektir. Ancak eğer bankadan bir kredi kartı alır da iki ya da üç ay düzenli kullanır ve öderseniz kredi notunuz artık oluşmaya başlamış olur.

Kredi notunuzu yükseltmek için önerilen yöntemler arasında Findeks uzmanlarının müşterilere vermiş olduğu Not Danışmanım hizmetidir. Bahsettiğim hizmet sayesinde çok güzel sonuçlar alarak kredi notunuzun yükseldiğini gözlemler ve kredi notunuzu nasıl iyi şekilde denetim altında tutacağınızı öğrenirsiniz.

Eğer kredi notu düşük olan kişilerdenseniz ve kredi notunuz yükselsin istiyorsanız, kredi kartınızı üç ay boyunca aktif şekilde kullanır ve her ay ekstre borcunun tamamını öderseniz kredi notunuzu yükseltebilirsiniz Bunun için kredi kartı limiti tamamını kullanıp yine tamamını ödemek gerekir. Borcunuzda bir gecikme söz konusu olmaz ise minimum üç ay içinde kredi notunuzun yükseldiğini gözlemleyebileceksiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Akıllı Telefon İçin Kredi Nasıl Alınır? 2017 başlıklı makalemizde akıllı telefon kredisi, akıllı telefon kredisi almak istiyorum ve akıllı telefon kredisi nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.GÜNCEL HABERLER
İLGİLİ HABERLER