Türkiye'nin Ekonomi Rehberi

Kart Aidatı Olmayan Kredi Kartı Var Mı? 2017

Kart Aidatı Olmayan Kredi Kartı Var Mı? 2017
Bu haber 18 Kasım 2017 - 11:51 'de eklendi ve 20 views kez görüntülendi.

Kart Aidatı Olmayan Kredi Kartı Var Mı? başlıklı sorunun cevabını “evet aidatsız kredi kartı vardır “ olarak yanıtlamak gayet mümkündür. Buna istinaden bu zamana kadar aklınıza takılan tüm bilgileri yazımız sayesinde edinebileceksiniz.

Kredi kartı kullanmayı tercih eden müşterilerin sayısı oldukça fazladır. Ancak şöyle bir durum var ki, kredi kartlarının hepsi avantajlı konumda değil maalesef. Dolayısıyla seçiminizi yaparken mutlaka sağlam bir araştırma yaparak faydası yüksek kredi kartını bankalardan talep etmelisiniz.

Bankalar, kredi kartını kullanan müşterilerinden kredi kartı aidatı adı altında yıllık kart kullanım hizmeti bedeli almaktadırlar. Bu aidat bedelini de vakti zamanı gelince otomatik olarak kredi kartı ekstrenize yıllık kart aidatı ücreti adıyla tek çekim şeklinde yansıtırlar. Siz de bu tutarı ekstre borcu içinde dahil olarak ödemiş olursunuz.

Kredi kartı aidatları her bankanın değişik şekilde aldığı tutarlar olarak belirlenmiştir. Bazı bankalar kredi kartlarından hiçbir ücret talep etmezken, bazıları ise oldukça yüksek aidat ücretleri kesintisi yapmaktadırlar. BDDK yani açıklaması Bankalar Düzenleme ve Denetleme Kurumu, bankaların kredi kartı aidatı alma hususunda ki izniyle ilgili kanun maddesi çıkarmıştır. Yani esasen bankaların aldığı bu ücretler yasal konumdadır.

Bankalar yasal izni ile birlikte aldığı kart aidatları hakkında ki maddeyi esasında yapmış olduğunuz sözleşme ile tarafınıza bildirmekle beraber kredi kartınızı alırken zaten bu sözleşmeyi imzalamış olursunuz. Dolayısıyla bu hususta ki yapacak olduğunuz itirazlar pek bir anlam ifade etmeyecektir. Fakat bankalar sizden sözleşme kapsamında böyle bir maddeye dayanmadan kart aidatı alıyorsa o zaman iade talebinde bulunmanız gayet normal bir tavır olacaktır. Banka tarafınca iade gerçekleşmezse o halde Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuruda bulunursunuz. Tüketici Hakem Heyeti sizin başvurunuzu inceleyecek bahsi geçen maddenin sözleşme kapsamında olmadığını teyit ederse o zaman kart aidatı iadesini elde etmeyi talep ederek olumlu sonuç alacaktır.

Bankaların hepsinde aidatsız kredi kartı ürünü bulunmaz. Belirli sayıda olan bankalar aidatsız kredi kartı vermektedir. Bazı bankalar ise belirli vade de belirli tutarda harcama yapılması gibi bir şart ile kart aidatı ücretini talep etmeyeceklerine dair müşteri teklifleri yaparlar.

Ek olarak bankaların birçoğu öğrenci kredi kartlarından kesinti almamaktadır. Yalnız bazıları düşük bir meblağ şeklinde yıllık aidat talep etmekte olup, öğrenciler ekstrelerini e-ekstre şeklinde gelsin diyerek talep ederlerse bu tercihlerine istinaden aidat ücretinden muaf tutulacaklardır.

Kart Aidatı Olmayan Kredi Kartına sahip başlıca bankalar;

  1. Albaraka
  2. Fibabanka
  3. Kuveyt Türk
  4. Türkiye İş Bankası
  5. Yapı Kredi
  6. TEB Bankası 

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Kullanmanın Kredi Notuna Etkileri Nedir? başlıklı makalemizde kart borcu kredi notunu etkiler mi, kartın kredi notuna etkisi nedir ve kredi kartı borcu kredi notunu etkiler mi hakkında bilgiler verilmektedir.GÜNCEL HABERLER
İLGİLİ HABERLER