Türkiye'nin Ekonomi Rehberi

İşyeri için KOSGEB Kira Desteği Alabilir Miyim? 2017

İşyeri için KOSGEB Kira Desteği Alabilir Miyim? 2017
Bu haber 27 Kasım 2017 - 14:32 'de eklendi ve 17 views kez görüntülendi.

KOSGEB kursuna katılarak işletme açan girişimcilerin faydalandığı bu destek hususunda KOSGEB’in verdiği bağışlama ve faizsiz kredi desteğini almak ve bilgi edinmek isteyen çok fazla girişimci bulunmaktadır İşyeri için KOSGEB Kira Desteği Alabilir Miyim? Başlıklı makalemiz sayesinde işyeri kirası ile ilgili aklınıza takılanlar ile ilgili tüm bilgileri edinebileceksiniz.

Yeni kurulacak işletmelere gerekli şartların karşılanmasıyla birlikte hibe ve faizsiz kredi destekleri KOSGEB Yeni Girişimci Desteği adı altında verilebilmektedir. Daha önceki yıllarda işletmenin kurulmasından önce bu destek verilirken, artık işletme kurulup tüm harcamalar yapıldıktan sonrasında da verilebilmektedir. Bu sebeple konu hakkında bilgi edinmek isteyenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar fazla bulunmaktadır.

KOSGEB Yeni Girişimci Desteği, girişimcilerin kurmuş olduğu yeni işletmelerin desteklenmesi hususunda verilmektedir. Bu desteğin içeriği ise, 50 bin TL hibe kredi ve 100 bin TL faizsiz geri ödemeli kredi şeklindedir. Her iki desteğe de başvuru yapılabilmektedir. Ancak KOSGEB gerekli koşulları sağlayan kişilere destek vermekle birlikte her başvuran kişiyi destek kredisinde faydalandırmamaktadır.

KOSGEB Yeni Girişimci Desteği kapsamında 50 bin TL tutarındaki hibe desteğinin 2 bin TL kısmı işletmenin kurulumu, 18 bin TL makine, ekipman, ofis mobilyası ve 30 bin TL ise her ne kadar iyi bir destek olup olmadığı tartışılsa da,  kira ve çalışan desteği şeklinde verilmektedir. 30 bin TL’lik kira ve çalışan desteği erkek girişimcilere yüzde 60 oranında ve bayan girişimcilere yüzde 80 oranında pay edilmektedir. Tabii işletmenizi açacağınız yeri kiralamanız koşuluyla bu desteği alabilmeniz mümkün hale gelecektir. Bu arada KOSGEB ev-ofis şeklinde kurulan işletmelerin kirasına destek vermemekte olup bu bilgiyi bilmeniz gerektiğini düşünerek yazımızda sizinle paylaşmak istedim.

KOSGEB’e kiraladığınız yerin kirasını ve her türlü bilgisini belgeleriyle beraber bildirmeniz zorunludur. Erkek girişimci iseniz işyeri kirasının yüzde 60’ı ve çalışanlarınızın maaşı, AGİ’siz olacak şekilde, asgarî ücret olarak alındıktan sonrasında bu tutarların da yüzde 60’ı alınır. Bayan girişimciler için ise bu tutarların yüzde 80’i baz alınmaktadır. Son olarak kiranın yüzde 60’ı ile çalışanların maaşlarının yüzde 60’ı toplanarak 30 bin TL’nin elde edilmiş tutara bölünmesi neticesinde bu desteğin kaç ay boyunca sizlere verileceği bilgisine ulaşılır. Kısacası nakit olarak ve tek seferde 30 bin TL desteği alamıyorsunuz.

Öncelikle KOSGEB Yeni Girişimci Desteğinden faydalanmadan evvel İşkur’a kayıt olmak gereklidir. Akabinde Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerinin başvuru tarihlerini takip ederek bu eğitimleri almak için başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Eğitim başvurunuzu yaptıktan sonra zaten İşkur tarafınca mülakata çağırılıyor olacaksınız. Mülakatta iken iş hakkında fikrinizi beyan etmeniz ve İşkur’u bu iş fikriniz ile ilgili samimi olduğunuz hem de motivasyon olarak iyi bir durumda olduğunuz hususlarında ikna etmeniz gerekecektir.

Olumlu geçen mülakatınız ile Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini almaya hak kazanırsınız. Eğitim aldığınız süre boyunca İşkur size sigortalı çalışan olarak görünmemeniz şartıyla her gün için 20 TL verecektir. Eğitimleri tamamladıktan sonra Girişimcilik Sertifikasına sahip olabileceksiniz. Son olarak İşletmenizin açılmasıyla birlikte KOSGEB’e gerekli evrakları götürerek kurul kararıyla destek almanızı mümkün hale getirmiş olacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Düşük Kredi Notunun Olumsuz Etkileri başlıklı makalemizde düşük kredi notu neleri etkiler, düşük kredi notunun etkisi ve düşük kredi notunun olumsuz etkileri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.GÜNCEL HABERLER
İLGİLİ HABERLER