Türkiye'nin Ekonomi Rehberi

Findeks Kredi Notu Neden Hesaplanamadı? 2017

Findeks Kredi Notu Neden Hesaplanamadı? 2017
Bu haber 23 Kasım 2017 - 15:48 'de eklendi ve 18 views kez görüntülendi.

Kredi notunuz hesaplanmıyor veya sıfır çıkıyorsa bunun bazı sebepleri vardır.

Kredi notu sorgulaması yapıldığında kredi notunuzun hesaplanma zorunluluğu yoktur. Kredi notu oluşmadığı için kredi notu hesaplanamaz. Kredi notunuzun hesaplanması için gerekli bilgiler Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’nda bulunmamaktadır. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) Türkiye’de ikamet eden her kişinin kredili ürün kullanım kayıtlarını bulundurmaktadır. Bu kurum kredi kartı kullanımlarını, kredi kullanımlarını ve kredili mevduat hesabı kullanım bilgilerini kayıt etmektedir.

Henüz hiç otomatik ödeme talimatı vermediyseniz, kredi kartı kullanmadıysanız, kredili mevduat hesabınız da bulunmuyor ve kredi kullanımı gerçekleştirmediyseniz kredi notunuz oluşmayacaktır. Ve dolayısıyla sorgulama yaptığınızda kredi notu hesaplamasını göremeyeceksiniz.

Bankalardan düşük limitli kredi kartı talep ederek, düşük tutarlı kredi çekerek ya da kredili mevduat hesabı açtırarak kredi notunuzun oluşmasını sağlayabilirsiniz. Çünkü ancak bankalardan kredili ürün kullanmaya başladığınızda en az üç ay sonrası için kredi notunuzun oluştuğunu görebilirsiniz.

Bankalarda uzun süredir mevcut olan bir borcunuz varsa ve yasal takipteyseniz bu durumda da kredi notunuz zarara atılması sebebiyle hesaplanamayacaktır. Zarara atılma durumu borcunuzun ortalama iki sene sonrasında bankalardan Varlık Yönetim Şirketleri tarafınca ihale ile alınması sonucunda oluşur. Yani esasen borcunuzu fazlasıyla geciktirdiğiniz yada ödemediğinizden dolayı kredi notunuz sıfıra düşmekte ya da hesaplanamamaktadır.

En yüksek risk grubuna giren satın alan durumunda olduğunuzu zarara atılma durumu ile gözlemleyebilirsiniz. Bu durumdayken zararınız ciddi oranda fazla olmuş olacaktır. Dolayısıyla da kredi notunuzu sorguladığınız veya notlu risk raporu aldığınızda çok yüksek ihtimallerle kredi notunuz sıfır görünecektir. Çoğunlukla zarara düşme durumlarında kredi notunuzun hesaplanamadığı şeklinde bir bilgilendirme tarafınıza gönderilmektedir.

2003 yılında çıkan bir kanun ile Türkiye’ de Varlık Yönetim Şirketleri kurulmuştur. Kurulmalarında ki amaç ise, sorunlu dosyaları ihale ile satın almaktır. Varlık Yönetim Şirketleri dosyaları daha düşük fiyata satın alırlar ve böylelikle kişi artık bankaya borçlu olmak yerine Varlık yönetim şirketlerinde borçlu olur.

Son 12 ay içerisinde zarara atılma durumunuzu kredi puanınızı sorguladığınızda gözlemlemeniz halinde kredi notunuzun hesaplanamadığını görmüş olacaksınız. Son 12 ay içinde Varlık Yönetim Şirketlerinden birine borcunuzun devredilmesi halinde kredi notunuz hesaplanamayacak ya da sıfır görünecektir. Bu tip bir sıkıntı ile karşılaşmamak adına bankalarda ki mevcut borçlarınızın ödemesini geciktirmeden gerçekleştirmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Ödenmeyen Kredi Veya Kredi Kartı Yapılandırma Gecikme 2017 başlıklı makalemizde kredi kartı yapılandırma gecikmesi, kredi yapılandırma gecikmesi ve yapılandırma geç ödeme hakkında bilgiler verilmektedir.GÜNCEL HABERLER
İLGİLİ HABERLER