Türkiye'nin Ekonomi Rehberi

En Kolay, Hızlı Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ? 2017

En Kolay, Hızlı Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ? 2017
Bu haber 02 Aralık 2017 - 21:07 'de eklendi ve 16 views kez görüntülendi.

Kredi notunuzu nereden ve ne şekilde öğreneceğiniz hakkında en iyi ve doğru bilgileri En Kolay, Hızlı Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ? Başlıklı yazımız ile sağlayabilmeniz mümkündür.

Bildiğiniz üzere tüm bireylerin bir kredi notu bulunur ve kredi notları da Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’nda saklı tutulmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) kredi notlarını belirli şirketlere ve tüm bankalara paylaşmaktadır. Dolayısıyla Bankalar şahısların kredi notlarına kolayca erişebilir ve müşterilerin kredi notlarını bu yolla sorgulayabilir. Bu demek oluyor ki, Bankalar sizin kredi notunuza, varlıklarınıza, borçlarınıza, sicilinize çok kolay şekilde ulaşabilmektedir. Bankalar kara listede olup olmadığınıza dair bilgilerinize de ulaşabilmektedir.

Yukarıda geçen sebepler doğrultusunda kredi notunuzun ne kadar mühim bir mesele olduğunu anlamışsınızdır. Bu durumda size düşen, kredi notunuzu önemsemek, takip etmek ve yüksek tutmaya çalışmaktır.

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) kredi notunuzu şirketler ile de paylaşmaktadır. Tabii en başta da GSM operatörleri ile paylaşır. Yani kredi kartına taksit ile akıllı telefon almak imkanının esasında kredi notuna bakılarak olduğu bu yazımız ile daha anlaşılır hale gelmiştir diye düşünüyorum. GSM operatörleri kişilerin kredi notlarına istinaden akıllı cihazları tarifeye ek tutarlarla verebilmekte olup bunun için de bir faturalı hattınız olmalıdır.

Akıllı cihazınızın tutarı 12, 24, 36 aylık taksitlere bölünerek sizin faturanıza yansıtılmaktadır. Akıllı telefon tutarı peşin fiyatı ödeme şekline nazaran bu yöntem oldukça fazla bir meblağ ödemenize neden olacaktır. Fakat buna rağmen yine de bu durum dikkate alınmaz. Dolayısıyla da GSM operatörleri tarifeye ek kampanyaları düzenlerken çok kişi bundan faydalanmayı talep ederek aygıt almak ister, bu durumda da GSM şirketi sizin kredi notunuzu sorgular. Kredi notunuz risk taşıyorsa akıllı telefon almakta güçlük çekebilirsiniz. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) kredi notlarını yalnız GSM operatörleriyle değil müşterileri hakkında bilgi sahibi olmak isteyen pek çok şirketle paylaşabildiği için GSM şirketi bu sebeple size güçlük çıkartabilmektedir.

Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’nun kişilerin bilgi alması adına oluşturduğu Findeks platformundan kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bunun tek yapmanız gereken şey platformda T.C. kimlik ve cep telefonu numaranızı sisteme girerek bir üyelik oluşturmanızdır. Bu sayede her kişi bu platforma üye olarak kendi kredi notunu kolaylıkla öğrenebilir, risk raporunu elde edebilir, aylık Findeks üyelik paketlerinden de ayrıca faydalanabilir.

Bütün bunların yanında önemli bir husus şudur ki, mutlaka bankalarda kayıtlı ve güncel olan cep telefonu numaranızı bu platforma kayıt etmelisiniz. Hemen akabinde sistem cep telefonunuza doğrulama mesajı yollayacaktır. Ayrıca üyelik esnasında nüfus cüzdanı bilgilerinizi girerek üye olan kişinin siz olduğunuzu teyit etmiş olursunuz. Tüm bunlar için ise yani kredi notunuzu öğrenmek için 4,00 TL bir ödeme yapmanız gerekmektedir. Son olarak Findeks kredi notu ve risk raporunuzu tarafınıza e-posta yoluyla PDF formatında gönderecektir. Üyeliğiniz olması sebebiyle Findeks platformuna her ne zaman isterseniz girerek kredi notunuzun en güncel hâlini görebilir, kredi notunuzun da son durumunu inceleyebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Altın Hesabı Açılabileceğiniz En İyi, Avantajlı 7 Banka Önerisi başlıklı makalemizde altın banka hesapları, altın hesabı ve altın hesabı açmak hakkında bilgiler verilmektedir.GÜNCEL HABERLER
İLGİLİ HABERLER