Türkiye'nin Ekonomi Rehberi

Düşük Kredi Notunun Olumsuz Etkileri

Düşük Kredi Notunun Olumsuz Etkileri
Bu haber 23 Kasım 2017 - 16:44 'de eklendi ve 17 views kez görüntülendi.

Kredi notunuzu denetim altında tutmak amacıyla düşük kredi notunun olumsuz etkilerini bilmeniz oldukça önemli bir husustur.

Düşük kredi notu hem düzensiz ve gecikmeli ödeme alışkanlıklarının akabinde oluşur hem de sonucunda birçok olumsuzluklara sebep olur. Şayet bu etkileri bilerek ve de denetim altında tutarak ilerlerseniz o zaman kredi notunuzun düşmesine de kolaylıkla engel olmuş olursunuz.

Kredi notunuz, borcunuzu ödemediğinizde ve geciktirdiğiniz de, özellikle de kredi kartı ekstre borcunuzun yalnızca asgarîsini ödediğinizde, bununla birlikte vergi borcunuzu ve sigorta priminizi ödemediğinizde de düşecektir.

İcraya sizin adınıza bir şikayet de bulunulduğunda, borcunuz mevzusunda idarî takip ya da yasal takip başlatıldığında da kredi notunuz düşer. Borç bakiyeleriniz arttıkça da maalesef kredi notunuz otomatik olarak düşer. Yani esasında limitiniz ve borç tutarınız çok ama çok mühimdir ki limitinizi hangi oranda kullanır ve borçlanırsanız ona mukabil de kredi notu olumsuz etkilenir diyebiliriz. Kredi notunuz düşük olması ile banka güvenilirliğini kaybetmiş olduğunuzdan dolayı kredili ürün almanız da zorlaşacaktır.

Düşük kredi notu sizin finans dünyasında da yakanızı bırakmayacaktır yani şöyle ki, bir iş ortaklığı kurmak istediğinizde kredi notunuzun düşük olması iş ortağınızın size güvenmemesine sebep olacak ve bu durumda iş hayatında istediğiniz başarı için ilk adımı dahi atamamış olursunuz.

Ev kiralayacağınız zamanda düşük kredi notunun olumsuzluklarını göreceksinizdir. Ev sahipleri ev kiralamak isteyen kiracıların kira ödemelerinden emin olabilmek için onların kredi notlarını öğrenmek istemektedir.

Dolayısıyla düşük kredi notunuzun bunca olumsuzluklarının, başınızı ağrıtmasına izin vermek istemez ve kredi notunuzu yükseltmenin çabalarına girerseniz en mantıklı duruma kalkışmış olursunuz. Bizden söylemesi.

Bu arada bilmeniz gerekir ki kredi notunuzu yükseltmek için öncelikli olarak ödeme alışkanlıklarınızı bir düzene sokmalı ve zamanında ödemeler yapmalısınız. Ve tabii ki kredi notunuzun aynı oranda seyretmesi için de yine kredi kartı ekstre ödemelerinizin kesinlikle gecikmemesi ve zamanının şaşmaması gerekmektedir. Eğer kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız da kredi kartınızın tüm limitini her ay kullanıp ve ekstre hesap kesim tarihinden sonra ödeme döneminde tüm borcunuzu sıfırlamanız gerekir, ancak bu şekilde yapmanız halinde minimum üç ay sonrasında kredi notunuz oldukça yükselecektir. Notunuzun yükselme süresi, seviyesine istinaden üç aydan daha uzun ya da üç aydan daha kısa vakit alabilir.

Bir önceki yazımız olan Findeks Kredi Notu Neden Hesaplanamadı? 2017 başlıklı makalemizde findeks kredi notu hesaplanamamıştır, findeks kredi notu hesaplanamamıştır ne demek ve findex kredi notu hesaplanamamıştır hakkında bilgiler verilmektedir.GÜNCEL HABERLER
İLGİLİ HABERLER