Türkiye'nin Ekonomi Rehberi

Devlet Destekli Faizsiz Evlilik Kredisi Başvurusu 2017

Devlet Destekli Faizsiz Evlilik Kredisi Başvurusu 2017
Bu haber 27 Kasım 2017 - 14:39 'de eklendi ve 14 views kez görüntülendi.

Evlenmek isteyen çiftlere devletin sağlamış olduğu bir destek olan Devlet Destekli Faizsiz Evlilik Kredisi hakkında hazırlamış olduğumuz makalemizde bilmek istediğiniz her şeye ulaşabileceksiniz.

Nakit para evlilik için çiftlerin en ihtiyaç duyduğu şey olup, evlenmek için beyaz eşya, mobilya, çeyiz ve düğün salonu gerekmektedir. Bahsi geçen harcamaların yapılabilmesi ve düğün dolayısıyla çıkması muhtemel diğer masraflar dahil bütün bunlar için gereken parayı nasıl temin edebilecekleri hakkında sürekli düşünmek durumunda kalırlar.

Genç çiftler genellikle evlilik amaçlı harcamaların yapılabilmesi için evlilik kredisi ve düğün kredisi adı altında bankalardan kredi talep etmektedirler. Ancak 20 yaş ve üstünde olan gençler, bankadan kredi almadan nasıl rahat bir evlilik aşamasından geçeriz şeklinde düşünürlerken, bazıları birikim yapmadan veya çeyizini tamamlamadan evlilik için gerekli adımı atmamaktadır.

Gençlerin bu nakit sıkıntısını çözebilmek adına Devlet 2016 senesi itibariyle evlilik planlayan çiftlere evlilik kredisi adıyla bir destek imkanı sağlamıştır. Bir diğer adı çeyiz parası olarak da anılmak ile beraber esas adı devlet destekli evlilik kredisidir. Devlet Destekli Faizsiz Evlilik Kredisi Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığının gerçekleştirdiği iş birliği ile sunulan bir destektir. Devlet Destekli Faizsiz Evlilik Kredisi Başvurusu Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı tarafınca incelenmekte ve koşullara uygun olan gençlerin başvuruları kabul edilmektedir. Ancak 24 yaşını doldurmayan gençlerin başvuruları red edilmektedir.

Devlet Destekli Faizsiz Evlilik Kredisi için bankaya başvuru yapar ve akabinde başvurunuz kabul edilirse mutlaka bankada Çeyiz Hesabı açmanız gerekir. Çeyiz Hesabı açar ve bu hesaba minimum üç yıl süresince para yatırırsanız devlette bu sayede destek vermiş olacaktır. Eğer eşiniz de Çeyiz Hesabı açar ve minimum üç yıl süresince bu hesaba para yatırırsa o zaman çift olarak destek almış olursunuz bu sayede düğün masraflarınızı çok daha rahat şekilde karşılanmış olur. Ayrıca şunu da belirtmeliyim ki sistemde en fazla beş yıl kalabilme durumunuz bulunmaktadır.

Açılan çeyiz hesabına her ay asgari 100 TL ve azami 1000 TL para yatırma koşulu bulunmaktadır. Çeyiz Hesabına beş yıl boyunca para yatıran yani beş yıl sistemde kalan gençlerin her birine 5000 TL destek kredisi vermektedir. Ancak 5 yıllık sistemden daha erken çıkarsanız daha az destek kredisi alırsınız. Yani 5 sene değil de 3 sene sonunda sistemde çıkmanız 4223 TL destek almanız anlamına gelmektedir. Eğer sistemden dört senenin sonunda kısaca 48 ayın sonunda çıkarsanız 4752 TL destek alırsınız. Çeyiz hesabınızda biriktirdiğiniz parayı bahsettiğim bu desteğin üzerine eklediğinizi düşünürsek ne kadar büyük bir fayda sağladığınızı anlamış olursunuz. Örneklemek gerekirse, üç yıl boyunca hesabınıza her ay 100 TL yatırırsanız hesabınızda 3600 TL olur. Devlet de 4223 TL verince elinize bu iki tutarın toplamı olan 7823 TL para geçmiş olacak. Devlet destekli evlilik kredinin en avantajlı durumu bu desteğin faizsiz ve bir yıl ertelemeli kredi olarak veriliyor olmasıdır.

Bir önceki yazımız olan 2. El Taşıt Kredisi Veren Bankalar 2017 başlıklı makalemizde 2. el taşıt kredisi, 2. el taşıt kredisi şartları nelerdir ve 2.el taşıt kredisi en uygun hakkında bilgiler verilmektedir.GÜNCEL HABERLER
İLGİLİ HABERLER