Türkiye'nin Ekonomi Rehberi

Borcumun Fazla Olması Kredi Notumu Düşürür Mü?

Borcumun Fazla Olması Kredi Notumu Düşürür Mü?
Bu haber 21 Kasım 2017 - 17:32 'de eklendi ve 24 views kez görüntülendi.

Kredi notunun düşmesine en büyük etken olarak kişinin borç miktarı gösterilmektedir. Bahsettiğim şekilde ki borç miktarı ise kişiden kişiye değişen ve kişinin bankalardaki limiti arasında ki oran ile ortaya çıkmaktadır. Farzı misal kişinin kredi kartı limiti 1000 TL ise ve borcu da 800 TL ise burada ciddi bir orantısızlık mevzu bahistir. Bu durum da tabii ki kısa sürede kredi notuna negatif anlamda yansıyacaktır. Fakat eğer kişinin kredi kartı limiti 10.000 TL ise buna mukabil 800 TL borcu varsa burada herhangi bir risk görünmez. Yani esasen mesele, bankanın şahısa tahsis etmiş olduğu limit ile borcun arasındaki orantıdır.

Kredi veya kredi kartı borcu olan kişiler, finansal gelecekleri adına bankalar ile aralarının bozulmaması için kredi notuna çok büyük bir ehemmiyet göstermektedir.

Borcumun Fazla Olması Kredi Notumu Düşürür Mü? Sorusunu etraftan çok fazla işitmekteyiz.
Bu soruya yazımızın başında verdiğimiz örnek ile yanıt bulduk diye düşünüyorum. Yinelemek gerekirse borcu fazla olan her kişinin kredi notunun düşmeyeceği, aslolanın kişinin kredi limitine mukabil borcun oranı olduğudur, demiştik. Esasında bu soruyu  “borcum kredi limitime bakıldığında eğer fazlaysa kredi notum düşer mi” olarak revize etmek çok daha mantıklı gibi geliyor bana.

Mevcut kredi limiti dikkate alınarak kişinin ortada olan borç miktarı, kredi limitinin 95’ini kaplıyorsa doğal olarak kredi notu düşmeye başlar diyelim. Ve tabii bu hal, koşullar iyileşinceye kadar sürerken, kredi notunda her geçen gün oluşan düşüşler ise durumun negatif ilerleyişini durdurmak bir kenara daha da ileri seviyeye atlatmış olur. Findeks ile alınacak risk raporu da zaten bu durumun altını çizmektedir. Ek olarak kredi notunun ortaya çıkmasında doğrusu kredi puanının belirlenmesinde bankaların dikkate almış olduğu konulardan biri de kişinin limitine oranla borç miktarıdır.

Kredi notunun hesaplanmasında bir diğer dikkat edilmesi gereken hususta şu ki kişinin tüm bankalar nezdinde ki kredi kartı limitleri ve kredili mevduat hesabı ile kredi limitlerinin toplamı ile tüm kredi kartlarının toplam borcu kredili mevduat hesabında görünen toplam borç ile kullanılan kredi sonrasından meydana gelen toplam borç bakiyesine oranıdır.

Yazımızın başında kısaca rakamsal örnekler ile net bir şekilde bahsetmeye çalıştığımız kredi notunun negatif anlamda etkilenmesine sebep olabilecek borç miktarı, tamamen oranlar üzerinden hesaplanarak dikkate alınır. Velhasıl borç oranının yüksek olması, belirttiğimiz benzer biçimde %90 ya da %95’lere yetişmesi çok ciddi sorunları doğurmakla birlikte kredi notunun düşmesine neden olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Faizsiz Taşıt Kredisi 2017 Yılı Kampanyaları başlıklı makalemizde faizsiz taşıt kredileri, faizsiz taşıt kredisi ve faizsiz taşıt kredisi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.GÜNCEL HABERLER
İLGİLİ HABERLER